Od poniedziałku Muzeum Archeologiczne w Biskupinie rozpoczyna akcję #wirtualnemuzeum. W jej ramach odbędą się m.in. audycje na żywo. Pokażemy wszelkie zakamarki naszego muzeum, opowiadając przy tym ciekawe historie z przeszłości – informują muzealnicy.
W związku z zagrożeniem epidemicznym związanym z rozprzestrzenianiem koronawirusa Muzeum Archeologiczne Biskupinie jest nieczynne do odwołania. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński poinformował w środę, że rząd zdecydował o zawieszeniu od czwartku 12 marca funkcjonowania instytucji kultury – teatrów, oper, filharmonii, muzeów, kin i sieci kinowych, a także uczelni i szkół artystycznych wszystkich szczebli. Zastrzegł, że np. w muzeach może być jednak kontynuowana praca naukowa, nie stwarzająca zagrożenia sanitarnego.
Muzealnicy z Biskupina poinformowali media w niedzielę, że od poniedziałku muzeum będzie można zwiedzać w sposób wirtualny w ramach akcji #wirtualnemuzeum.
„W jej ramach będziemy zapraszać do wizyt u nas za pośrednictwem Internetu. Przewidujemy transmisje na żywo, audycje, udostępnimy wiele materiałów dotyczących naszej działalności” – zapowiada cytowany w komunikacie Łukasz Gackowski z Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Z programem można zapoznać się na stronie: https://biskupin.pl/wirtualnemuzeum.
„Wiemy już na pewno, że spośród wielu działań pokażemy dokładnie zabytki prezentowane na naszej wystawie stałej. Są na niej znaleziska przeróżne – od krzemiennych narzędzi z epoki kamienia, do ceramicznych kafli z późnego średniowiecza” – wylicza Gackowski. Muzealnicy pokażą zakamarki swojego miejsca pracy, opowiadając przy tym ciekawe historie z przeszłości.
Transmisja cz. 1
Transmisja cz. 2
Transmisja prezentująca zabytki
Wycieczka po rezerwacie archeologicznym w Biskupinie
Jak wyglądało państwo Mieszka i jaką rolę w nim pełniły wioski jak Biskupin
Opowieść o historii odkrycia wyjątkowej osady, którą odkryto na półwyspie Jeziora Biskupińskiego
Zabytki z brązu – technologia odlewnictwa + pokaz
Muzeum udostępni również materiały edukacyjne z opisami proponowanych zajęć. Będą mogli wykorzystać je rodzice do zabawy z dziećmi.
Dopełnieniem tej części będą filmy wyświetlane w ramach Biskupińskiego Przeglądu Filmów Archeologicznych oraz wydawnictwa naukowe.
Powyżej film PKF – „Wykopaliska w Biskupinie” z 1946 roku.
Pozostałości osady przedhistorycznej w pobliżu wsi Biskupin odkrył w 1933 r. miejscowy nauczyciel Walenty Szwajcer. Powiadomił o znalezisku prof. Józefa Kostrzewskiego, uznawanego za jednego z najwybitniejszych polskich archeologów XX w. W 1934 r. rozpoczęto systematyczne badania naukowe tego miejsca, wykorzystując wszelkie dostępne wówczas możliwości techniczne, łącznie z fotografią lotniczą wykonywaną z pokładu balonów obserwacyjnych. Po wojnie wznowiono badania, a z czasem odtworzono fragmenty osady i jej umocnień. Powszechnie znana jest rekonstrukcja bramy wiodącej do osady społeczności łużyckiej (również odbudowanej) sprzed ok. 2,7 tys. lat. W ostatnich latach wykonano również rekonstrukcje domostw z okresu neolitu i średniowiecza.
PAP – Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski
Zwiedzanie tylko przez Facebook? Muzeum – porażka! Nie każdy ma i chce mieć konto na FB.
Z chęcią, ale zakładać konta na Facebook’u nie będę. Jestem zawiedziony 🙁
Zwróciłem na to uwagę do południa na stronie muzeum i bardzo pozytywnie zareagowano na pomysł aby zaapelować o suby na YT – wymagane jest posiadać ich 1000, by transmisje na żywo były możliwe. https://www.youtube.com/MuzeumArcheologicznewBiskupinie
Super inicjatywa za którą bardzo dziękuję!!
Nigdy nie byłam w Biskupinie, a teraz mogę ją zwiedzić i to jeszcze z Ekspertami 🥰🥰
Brawo Panowie, że w tym trudnym okresie wykazaliście się pomysłowością i chęcią do działania!!!
Dziękuje ! Dzięki Wam dzieci z zagranicy także mogły poznać trochę naszej kultury ! Mój 8 latek był zachwycony !
Tylko przez Facebooka? Porażka.
czy mozna prosic o nagranie nastawione typowo dla dzieci?