Poszukiwacze z Lubania nie przestają zaskakiwać, jeszcze dobrze nie opadł kurz po odkryciu Sapera na ich terenie, a pasjonaci pochwalili się jeszcze bardziej niezwykłym znaleziskiem… Trafili skarb zawierający prawie 1500 srebrnych średniowiecznych monet oraz siekańców tzw. brakteatów!

Wczoraj (08.07.2022) Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc Sekcja Detektorystów – Lubań za pomocą mediów społecznościowych pochwaliło się niezwykłym odkryciem. Dokonano go w trakcie poszukiwań z wykrywaczem metali, na tym samym terenie gdzie kilka dni temu Artur Troncik „Saper” znalazł depozyt z okresu II wojny światowej. Tym razem ranga znalezionych zabytków oraz wartość materialna jak i historyczna jest o wiele większa. Poszukiwacze natrafili na skarb średniowiecznych srebrnych monet zwanych brakteatami, które zostały wybite najprawdopodobniej w XIII wieku.

„Odnaleźliśmy średniowieczny depozyt, wart kilkaset tysięcy złotych. W dniu 06.07.2022 roku, podczas prowadzenia poszukiwań zabytków oraz innych przedmiotów za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Jeleniej Górze. Po namierzeniu sygnału, oraz wykopaniu dołka, nie mogliśmy uwierzyć na co natrafiliśmy. Odnaleźliśmy depozyt pochodzący najprawdopodobniej z XIII wieku.” – poinformowało Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc Sekcja Detektorystów – Lubań

Na sygnał tego cennego skarbu natrafił członek stowarzyszenia Krzysztof, poszukiwacz już po wydobyciu pierwszych monet wiedział że ma do czynienia z czymś bardzo poważnym. Postanowił zaprzestać dalszego kopania i powiadomił resztę kolegów by następnie zadzwonić do archeologów z Muzeum Regionalnego w Lubaniu informując o znalezisku i prosząc o pomoc w jego eksploracji.

„Poszukując zabytków, za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, musimy dopełnić wszelkich procedur prawnych, aż tak wielkiego oraz historycznego zabytku nie możemy podjąć sami. Z powodu późnych godzin popołudniowych, oraz odnalezienia przedmiotów po godzinach urzędowania WZK, a miejsce odnalezienia było blisko mocno uczęszczanej drogi. Wspólnie z Polskim Związkiem Eksploratorów podjęliśmy decyzję, że jedynie racjonalnym, oraz słusznym wyjściem z sytuacji jest powiadomienie Muzeum Regionalnego w Lubaniu. Po około 40 minutach, od naszego powiadomienia telefonicznego, na miejsce odnalezienia depozytu, zjawili się na miejscu pracownicy Muzeum w składzie: Dyrektora Łukasza, pracownika Muzeum Piotra oraz dwóch archeologów, Grzegorza oraz Pawła, którzy przystąpili na miejscu, do prac archeologicznych w celu zabezpieczenia naszego znaleziska, zachowując kontekst historyczny.”Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc Sekcja Detektorystów – Lubań opisuje szeroko wydarzenia

Warto dodać że pracę archeologiczne rozpoczęły się na miejscu około godziny 18:30, a zakończyły o godzinie 1 w nocy! Za co pasjonaci dodają specjalne podziękowania. „Z tego miejsca chcielibyśmy serdecznie podziękować, całej Ekipie Muzeum Regionalnego w Lubaniu, która na miejscu zapewniła między innymi agregat, oświetlenie oraz inne niezbędne przedmioty bez których nie bylibyśmy w stanie wydobyć naszego skarbu.” – dodają członkowie stowarzyszenia wspominając że właśnie to muzeum było by odpowiednim miejscem do ekspozycji tych monet.

„W ciągu 2 względnie 3 tygodni będziemy w stanie powiedzieć bardzo dużo. Teraz mogę dodać jedynie, że członkowie stowarzyszenia zachowali się profesjonalnie i dzięki temu mogliśmy zrobić pełna dokumentację polową. Wielu z nich pracowało na naszych wykopach i to zapewne przyniosło efekty. Same monety też dużo mówią ale nad tym pracujemy. To, co można mówić w tej chwili to tylko to, że to skarb brakteatów guziczkowych o bardzo szerokim horyzoncie chronologicznym i bogatym w formy składzie. Depozyt intencjonalny, znaleziono kamień który był znacznikiem miejsca jego zakopania. Datowanie ukrycia może wszystkich jeszcze bardzo zaskoczyć.” – poinformował Łukasz Tekiela, dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu

Numizmaty były zawinięte w płótno, a ich stan jest naprawdę dobry. Skarb zawierał dokładnie; 953 sztuki całych brakteatów, 220 sztuk połówek tzw. siekańców, do tego 315 mniejszych fragmentów monet, kawałek srebrnej ozdoby, srebrny złom w postaci zwiniętej srebrnej blaszki oraz drugiej, wykrojonej kwadratowej srebrnej blachy i srebrnej gródki. Wszystkie te elementy stanowiły ważny i cenny środek płatniczy, który był oparty o wagę kruszcu a nie sam nominał numizmatów.

Gratulujemy serdecznie chłopakom kolejnego świetnego odkrycia, a Was z pewnością poinformujemy jak tylko będzie na jego temat więcej informacji. Koniecznie też obejrzyjcie film prezentujący wydobycie samego skarbu.

Zdjęcia: Muzeum Regionalne w Lubaniu, Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc Sekcja Detektorystów – Lubań

Film z odkrycia i wydobycia skarbu na kanale Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc Sekcja Detektorystów – Lubań

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.