Wczoraj na terenie dawnego Stalagu I B/PR (Prostki-Bogusze, woj. warmińsko-mazurskie, powiat ełcki) Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne „Jaćwież” odnalazło nieśmiertelnik należący do włoskiego żołnierza – Bernardo Di Croce (urodzonego w Gissi w 1921 roku). Dziś udało się nawiązać kontakt z rodziną żołnierza, który zmarł w 2017 roku.
Od prawie dwóch lat Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne „Jaćwież” prowadzi poszukiwania na terenie obozu jenieckiego i zbiorczego w Boguszach/Prostkach (1941-1945). Znaleziono wiele przedmiotów świadczących o pobycie tu żołnierzy i cywilów. Zdecydowanie najwięcej przedmiotów dotyczy żołnierzy włoskich. Od września 1943 roku przetrzymywano tu od 8-10 tys. Włochów, których przywieziono z pogranicza austriacko-włoskiego, Grecji i Bałkanów. Na polu poobozowym członkowie „Jaćwieży” znajdowali już włoskie nieśmiertelniki, identyfikatory, gwiazdki, monety, odznaczenia, filtry od masek gazowych czy butelki z greckimi napisami.
Na nieśmiertelnik Bernardo di Croce natrafił Prezes „Jaćwieży” – Mariusz Jarząbek. Przedmiot ten jest jednym z ośmiu nieśmiertelników odnalezionych przez Stowarzyszenie na terenie poobozowym. W prawie każdym przypadku udało się dotrzeć do informacji na temat żołnierza, ale tym razem odnalazła się jego rodzina. Sprawę ułatwił nekrolog z gazety „La Repubblica” z 2017 roku. Nieśmiertelnik Bernardo Di Croce znaleziony na polu w Boguszach jest zaskoczeniem dla rodziny, gdyż byli przekonani, że przetrzymywano go w Stalagu XX A w Toruniu. Możliwe, że Stalag I B Kommando Prostken był pierwszym obozem Di Croce w tułaczce po obozach jenieckich. Ze źródeł internetowych można się również dowiedzieć, że Bernardo Di Croce był miłośnikiem lokalnej historii. Napisał monografię dotyczącą rodzinnej miejscowości Gissi.
Możliwe, że po przekazaniu znalezionych artefaktów konserwatorowi zabytków nieśmiertelnik wróci do rodziny żołnierza. Prawdopodobnie nie tylko ten przedmiot, gdyż dzięki pracy źródłowej, badacza obozu w Boguszach – dr Stefana Marcinkiewicza – już wcześniej udało się zidentyfikować niektórych posiadaczy obozowych identyfikatorów. Praca poszukiwaczy z „Jaćwieży” przynosi więc wymierne rezultaty.
Autor dr Stefan Marcinkiewicz
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopania, koszulki, KUBKI, monety i wiele innych – zapraszamy!