Legendarny japoński miecz typu katana, został odkryty w jaskini na wyspie Tinian. Oręż pochodzi z czasów II wojny światowej, możliwe, że należał do dowódcy japońskiej marynarki wojennej, admirała Kakuji Kakuta.

W japońskiej kulturze katana jest czymś więcej niż bronią i obdarzona jest pewną świętością. Ta jednosieczna broń biała o charakterystycznej zakrzywionej głowni o długości minimum 60 cm, zakończona ściętym końcem (kissaki). Pomimo tego że powszechnie nazywa się ją mieczem (z ang. sword), ze względu na swoją budowę – katana nigdy mieczem nie była. Technicznie można ją uznać za szablę (wygięta i jednosieczna głownia).

Znaleziona katana to oryginał, który należał do oficera cesarskiej marynarki. Wszystko wskazuje że był nim admirał Kakuji Kakuta, którego legenda koreluje z kontekstem odkrytej białej broni. Walczył na większości frontów od Oceanu Indyjskiego, aż po prowadzenie słynnych nalotów na lotniskowce USA w Holenderskim porcie na Aleutach. Jest on znany ze swojej roli w dowodzeniu japońskimi jednostkami lotnictwa morskiego w wojnie na Pacyfiku, zasłynął jako dowódca w aż 6 wielkich bitwach.

Admirał Kakuji Kakuta

W dniu 1 lipca 1943 Kakuta przejął dowództwo Pierwszej Floty Powietrznej, która obejmowała wszystkie lądowe jednostki lotnictwa morskiego rozmieszczone na całych Filipinach i japońskich wyspach na środkowym Pacyfiku. Jednak podległe mu eskadry poniosły ogromne straty w samolotach, jak i personelu. Na skutek przeprowadzonych w lutym 1944 roku nalotów, które dokonywano z amerykańskich lotniskowców. Kwatera główna admirała, z której prowadził dowodzenie znajdowała się właśnie na wyspie Tinian.

Chociaż nie był on bezpośrednio odpowiedzialny za dalsze ciężkie straty na Morzu Filipińskim, to jako starszy oficer był obarczony winą za niepowodzenie. Gdy Amerykanie zbliżali się do Tinian, Kakuta i jego sztab wielokrotnie próbowali się ewakuować w gumowych łodziach, na umówione spotkanie z japońskim okrętem podwodnym. Po kilku nieudanych próbach Kakuta i jego sztab wycofali się do jaskini na wschodnim wybrzeżu Tinian i nigdy więcej ich nie widziano.

Dotychczasowe przypuszczenia mówiły o tym, że Kakuta popełnił samobójstwo 2 kwietnia 1944 roku, wkrótce po wylądowaniu Amerykanów. Jego ciało miało zostać pochowane w tajnym miejscu przez członków jego personelu. Admirał jest więc wskazywany z dużym prawdopodobieństwem jako możliwy właściciel znalezionej katany.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Deus 2 sklep
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!


1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.