Największy skarb złotych celtyckich monet w historii! W sumie 1300 numizmatów wchodzi w skład odkrytego depozytu monet. Nie są to byle jakie monety, miały finansować powstanie przeciwko rzymianom.

Angielskie czasopismo Treasure Hunting poinformowało o niezwykłym skarbie odkrytym na terenie ich kraju. Jest to w sumie 1300 złotych staterów celtyckich, czyli o 450 więcej od poprzedniego rekordu. Do odkrycia monet doszło przez właściciela ziemskiego który twierdzi że wpatrując się w myszołowa na swoim zaoranym polu zauważył coś błyszczącego. Udał się na miejsce i znalazł 2 złote celtyckie monety, wrócił tam następnie z wykrywaczem i odkrył cały skarb złotych numizmatów.

Piękne grube złote celtyckie monety fot. Treasure Hunting

Co to dokładnie za monety? – są bardzo podobne do celtyckich staterów typu „Gaul, Ambiani” z wizerunkiem konia z I wieku p.n.e. Statery te były bite przez koalicję plemion galijskich w celu sfinansowania wojny przeciwko Juliuszowi Cezarowi w Galii. Jednak tak naprawdę to złote statery wybite w I wieku n.e., które również miały finansować powstanie przeciwko Rzymowi z tym że na terenie Brytanii. Wybite zostały za czasów Boudiki lub Budyki (celt. Buddug, Buadaca, łac. Boadicea) w ok. 60-61 roku n.e. Była to celtycka królowa urodzona 22 roku n.e., która zmarła właśnie w 61 roku n.e. – a jej imię oznaczać miało Zwycięstwo.

Skarb złotych celtyckich staterów odkryty w Anglii fot. Treasure Hunting

Boudika była królową plemienia Icenów zamieszkujących wschodnią Brytanię. Wykorzystując nieobecność rzymskiego namiestnika Brytanii, Swetoniusza Paulinusa, który w tym czasie oblegał twierdzę druidów Mona na wyspie Anglesey, przy północnym wybrzeżu Walii, około 60 roku n.e. wznieciła powstanie przeciw Rzymianom, odpowiadając w ten sposób na falę terroru i poniżeń, jaka stała się udziałem Icenów po śmierci jej męża Prasutagusa.

„Była bardzo wysoka i wyglądała groźnie. Patrzyła srogo, a mówiła ochryple. Wspaniałe włosy bujnie spływały na jej biodra. Do ubioru − niezmiennie nosiła wspaniałą złotą kolię wokół szyi i wielobarwną tunikę. Na tym gruby płaszcz spięty broszą. Gdy przemawiała, chwytała włócznię, aby jeszcze bardziej przestraszyć patrzących.” – Kasjusz Dion Kokcejanus „Historia rzymska” 62, 2,

Królowa Boudika fot. Alamy Stock

Królowa ta doprowadziła do porozumienia między plemionami Brytów z terenu południowej i zachodniej Anglii i poprowadziła powstanie. W ok. 61 roku n.e. łupem powstańców padło Camulodunum czyli dzisiejsze miasto Colchester, następnie zdobyli Londinium czyli dzisiejszą stolicę W.Brytanii – Londyn, a na koniec miasto Verulamium czyli dzisiejsze St Albans. Catus Decianus początkowo wysłał do obrony Camulodunum tylko 200 żołnierzy, którzy nie mogli zapobiec zniszczeniu miasta. Potem Catus Decianus zbiegł z Brytanii i nie jest już wymieniany w źródłach. Po zniszczeniu Camulodunum przeciw powstańcom wyprawił się Legion IX Hispana, który jednak został zaskoczony przez nich podczas przemarszu i w większości wybity (ocalała tylko kawaleria, która zdołała się przebić). Swetoniusz Paulinus powróciwszy z Mony rozpoczął organizację oporu, ale nie zdołał zebrać wystarczających wojsk i dlatego nakazał swoim wojskom opuścić Londinium, które zostało zniszczone.

Później rozegrała się ogromna bitwa w której zebrane rzymskie legiony spacyfikowały całe powstanie. Według Tacyta Boudika i jej córki po bitwie miały popełnić samobójstwo za pomocą trucizny. Swetoniusz Paulinus dokonał potem pogromu Icenów i innych Brytów popierających powstanie, by następnie zostać odwołanym przez cesarza Nerona z Brytanii. Przyczyną miało być jego okrucieństwo jak i sama zazdrość Nerona o jego sukcesy.

Skarb złotych celtyckich staterów odkryty w Anglii fot. Treasure Hunting

Wartość samych numizmatów została wstępnie wyceniona na ponad 800 tys. funtów, czyli prawie 4 mln zł. Takie znalezisko trafia się raz na wiele lat, jednak jak widać ziemia kolejny raz pokazuje że ma jeszcze wiele do ukrycia.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

3 KOMENTARZE

  1. Na pewno Polacy odryli te złote monety bo Anglikom nie chcę im się szukać monet lepiej jak ktoś wykopie za nich dużo jest Polaków przyjeżdżających do Angli detektorem szukających złotych monet mimo to gratulacje znalascy takiego skarbu

  2. Tez znalazłem taki skarb składajacy sięz celtyckich monet kożystajac z historii starożytnej Brytanii i starych map oraz z pozwolenia od Farmara przy uzyciu XP Deusa 1. Niewierzących zapraszam na moj kanał ja YouTube Arkadio Treasure Hunter czyli Polski poszukiwacz skarbów w Wielkiej Brytanii. Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.