Kilka dni temu w Konarach w województwie mazowieckim znaleziono szczątki ludzkie. Okazało się, że ziemia przez kilkadziesiąt lat ukrywała kości i elementy umundurowania należące do trzech żołnierzy armii niemieckiej, którzy polegli w czasie II wojny światowej.
Niespełna tydzień temu, do sochaczewskiej komendy wpłynęła informacja o znalezieniu kości w lesie w Konarach. Policjanci, którzy pojechali na miejsce zdarzenia, potwierdzili, że są to szczątki ludzkie. Natrafiono na nie podczas wydobywania ziemi.
Policja przypuszczając, że są to kości żołnierza poległego w trakcie działań wojennych prowadzonych na tym terenie, zaprosili do prac archeologa z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Na miejscu byli również policyjni technicy kryminalistyki oraz prokurator. W trakcie oględzin szczątków odkryto połówkę niemieckiego nieśmiertelnika oraz kilka guzików.
Podczas eksploracji jamy okazało się jednak, że są w niej szczątki nie jednego, a trzech żołnierzy. W wyniku prac służb zabezpieczono na miejscu trzy czaszki wraz z niekompletnymi szkieletami. W jamie grobowej znajdowały się również skrawki mundurów, guziki, połówka nieśmiertelnika należąca do drugiego żołnierza, a także amunicja do karabinu niemieckiego STG-44 oraz odłamki pocisków artyleryjskich.
Być może odkryte na miejscu artefakty pozwolą ustalić tożsamość poległych żołnierzy. Na ten moment zostały one przekazane do konserwacji i depozytu wspomnianego Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.
Szczątki zostały natomiast zabezpieczone i oczekują na decyzję co do organizacji pochówku, trafią prawdopodobnie na jeden z cmentarzy wojennych.
Nie jest to pierwszy taki przypadek na tym terenie, gdy dochodzi do odnalezienia szczątków ludzkich, które są bezpośrednio związane z działaniami podczas I lub II wojny światowej. Niedawno również odkryto w tej okolicy szczątki żołnierza, który poległ z częściowym uzbrojeniem.
Tak niezwykle znaleziska pozwalają na prowadzenie badań i poznanie historii działań wojennych, które odbywały się na terenie powiatu sochaczewskiego, a także dostarczają dużej wiedzy historycznej badaczom. Pozwala to również na godny pochówek ofiar wojny.