Zamek w Stobnicy ma się dobrze! Jest już prawie na ukończeniu…

Zamek w Stobnicy zdjęcie z wczoraj fot. Artur Kubiak

Pierwszy raz, gdy w ubiegłym roku napisałem o budowie zamku w Stobnicy na unikatowym przyrodniczo terenie – terenie Puszczy Noteckiej, który jest objęty programem ochrony 'Natura 2000′, nie sądziłem, że powstanie taka burza. Informację tą z mojego profilu FB udostępniło blisko 1,400 osób, a skomentowało 440, zasięg posta był bliski 1,5 mln osób! Sprawę podchwyciły największe gazety i telewizje w kraju. Pora na małą aktualizację tematu.

Widok z satelity na budowę zamku na jeziorze fot. google maps

Stobnica to mała wieś sołecka w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie obornickim, w gminie Oborniki. Mieszka tam zaledwie ponad 120 osób, z czego większość, która zabrała głos w temacie twierdzi, że budowa im w ogóle nie przeszkadza.
Plan zagospodarowania tego terenu zmieniono w 2011 roku jednak zgodę na budowę wydano 5 lat temu w 2014 roku za poprzedniego rządu. Za budowanym na jeziorze zamkiem stoi spółka „D.J.T.” za którą kryją się dwa nazwiska – Dymitr i Tymoteusz Paweł Nowakowie. Firma D.J.T. na swojej stronie internetowej opisuje się jako działające od 2002 roku „rodzinne przedsięwzięcie”, jak sami twierdzą „Prowadzimy działalność inwestycyjną na rynku nieruchomości mieszkaniowych, biurowych i magazynowych. Stawiamy szczególny nacisk na długoterminowe, niekonwencjonalne inwestycje mieszkaniowe” – faktycznie, budowa zamku na jeziorze w terenie objętym ochroną jest lekko niekonwencjonalna.

Zdjęcie postępu budowy zamku z końca lipca ubiegłego roku fot. Artur Kubiak

Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nie stwierdził wtedy nieprawidłowości na budowie. Jednak sprawą ostatecznie zainteresowała się prokuratura i samo CBA, które w lipcu ubiegłego roku wkroczyło do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu (RDOŚ). Nie wiemy jednak jakie były wyniki prowadzonych tam czynności. Jedno jest pewne… budowa nie została zatrzymana, zamek rośnie i jest już prawie na ukończeniu.

Zamek w Stobnicy – porównanie zdjęcia z wczoraj z wizualizacją projektu budowy fot. Artur Kubiak

Jak mogliśmy się niedawno dowiedzieć z wiadomości, inwestor tej budowli na niej nie poprzestał i ma teraz nowy pomysł, obok zamku ma powstać hodowla rysi. Jak wiemy, Stobnica przez lata była słynna z hodowania wilków, gdzie naukowcy z poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego prowadzili swoją stację doświadczalną. Uczelnia jednak borykała się z problemami finansowymi i działkę w Puszczy, na której hodowla miała miejsce została odsprzedana spółce DJT. Na miejscu miał powstać Wilczy Park edukacyjny, została nawet powołana w tym celu specjalna fundacja… jednak prace nad parkiem przerwał kolejny skandal, gdy wyszło na jaw do kogo należy fundacja. Zdawać by się mogło, że te działania miały raczej głównie cel PR’owy, po tak potężnej ingerencji w strukturę Puszczy, pozorne jej wspieranie jakoś do mnie nie trafia.

30 KOMENTARZE

    • Komentarz może być tylko jeden. Kowalski nie może palić w ogródku ogniska a jak ktoś ma wtyki to buduje bez pozwoleń w obszarze chronionym i nikt mu nic nie zrobi. Mój kraj taki piękny – biednych kopie się po tyłku a bogatych drapie za uchem. Kraj na papierze.

  1. Zamek z ogrzewaniem centralnym, a może i nawet podłogowym. To tak samo głupie jak elektroniczna siekiera. Masakra. A ja kurwa jeep-em do lasu nie mogę wjechać, a jakiś bandyta tak rozjebuje naturalny leśny anturaż

    • Zamek w Malborku (budowa zamku zaczęła się w latach 70. XIII wieku) posiada średniowieczne ogrzewanie podłogowe. Ba… Nie był to ani pierwszy, ani jedyny tego typu system. Jego sercem jest największy i najlepiej zachowany na świecie murowany piec, służący do ogrzewania jednej z sal zamku.
      Polecam ciekawostkę 😉

    • Abstrahując od tego, że z założenia nie ma być to zamek wg średniowiecznego projektu, wykonany średniowiecznymi metodami, „ogrzewanie podłogowe” nie jest wynalazkiem XXIw., w różnych formach występowało już kilkaset lat temu. Pewien rodzaj ogrzewania podłogowego występuje m.in. na zamku w Malborku. Proponuję lepiej ważyć słowa gdy zamierzasz zarzucić komuś głupotę, aby przypadkiem nie obnażyć swojej. Pozdrawiam

      • Ogrzewanie podłogowe robiono nawet w Starożytnym Rzymie.
        A co do Jeep-a = mieli budować zamek w ogóle bez ogrzewania???

  2. Wg przysłowia ” swój swojemu krzywdy nie zrobi”, a nawet „kruk krukowi oka nie wykole”. Po wybudowaniu okaże się kto jest prawowitym właścicielem, na pewno nie rodowity Polak !

  3. NO: Kolego sluchaj, to nie jest tak , ze to do konca nasza wina. Jak to sobie wyobrazasz, rzad okrada Ciebie ze wszytskiego, srubuje tak widelki, ze jak ylko zarabiasz 50 zl wiecej od minimalnej krajowej musisz oddac polowe tego co Ci zostanie.. wiec narod jest wku.r.wny, ma dosc, dlatego wszytsko jest irytujace.. Czy Polityk nie powinien zarabiam minimalnej krajowej, wszak to z powolania dla narodu sluzy, a i bezczelne i haniebne jest by okradac swoj narod…

  4. W mediach pojawiały się informacje, że inwestycja ta wcale nie znajduje się na terenie objetym jakąkolwiek formą ochrony przyrody, a jedynie w niedalekim sąsiedztwie. Do tego jest to podobno nie jezioro a sztuczny staw hodowlany. Czy autor wpisu zweryfikował te informacje?

    • Znajduje się na obszarze Natura 2000 na skraju Puszczy Noteckiej, a jezioro zostało utworzone już wiele lat temu z kilku stawów. I nie zmienia to przecież faktu że był to teren raczej bliski naturze, oraz że został w ten sposób wycięty i dokonano ingerencji w obszar.

  5. I bardzo dobrze, że wybudowali to nie dzika puszcza tylko teren normalnej gospodarki leśnej. Należy się cieszyć, że to nie kolejny hotelik kryty tynkiem, tylko zamczysko 🙂

    • To teren Natura 2000, a nie żadnej normalnej gospodarki. Złamali prawo, i teraz pytanie, czy urzędnicy mają dość dobrej woli, żeby to zatrzymać

  6. Jak dla mnie mogą sobie budować nowe zamki gdzie chcą, tylko ab może nie niszczyli tak za bardzo przyrody z tego tytułu i nie robili prywatnych terenów takich dla bogaczy co było dawniej publiczne.

  7. Nie jestem zwolennikiem wałków, ale na tym etapie zaawansowania zablokowanie tej inwestycji nie ma sensu. Zamek buduje spółka celowa a to oznacza że wstrzymanie budowy spowoduje porzucenie projektu (spółka po prostu ogłosi upadłość i nie przywróci okolicy do stanu pierwotnego) W efekcie niedokończony trup budowli będzie szpecił okolicę po wieki wieków. Dokończenie budowy , wobec zaangażowania ogromnych środków będzie skutkowało dbałością właściciela o jak najlepsze zagospodarowanie okolic zamku gdyż w bezpośredni sposób przełoży się na zwrot z inwestycji, prestiż i atrakcyjność obiektu oraz jego okolicy.

    • Oczywiście że budowa powinna zostać dokończona, sam z chęcią odwiedzę ten zamek. Jednak jest przy tym sporo niejasności i wciąż nikt nic nie rozjaśnia… 😉

  8. Od samego początku wokół zamku jest dużo propagandy a mało prawdy. 1. Zamek nie jest w centrum puszczy jako to media mówią tylko na krawędzi. 2. Nie jest też budowany na jeziorze – w tym miejscu było stawy i zdegradowany teren po przemysłowej hodowli ryb. 3. To, że w tym miejscu jest obszar Natura 2000 nie ma specjalnego znaczenia. Takie obszary mogą i powinny być zagospodarowywane w sposób który im nie zagraża. Obszary wyłączone z gospodarki to rezerwaty przyrody i trzymajmy się tego podziału. nawiasem mówiąc, założę się, że na Zamku będą gniazdować w przyszłości pustułki. Co najistotniejsze zamek przełamuje stereotyp, że w Polsce nic się nie da i właśnie największy krzyk podnieśli zawodowi amatorzy „niedasizmu” czyli politycy. Inwestorzy planują połączyć sztuczny zalew zwany dziś jeziorem kanałem z drogą wodną rzeki Warty. Jeśli to zrealizują będzie to jedna z większych atrakcji regionu dostępna również dla wodniaków.

  9. WSPANIALA BUDOWLA! Gdyby byl wybudowany w sredniowieczu to bylby chyba najwspanialsza sredniowieczna budowla na swiecie… ale zagraniczni turysci w wiekszosci nie beda wiedzieli ze to podrobka^^

  10. Nie ważne kto go wybuduje ale to będzie nasz Polski zamek, duma naszego narodu!
    Zamiast kupy kamieni, mułu i stawu będzie wspaniały obiekt.

  11. świetny ten zamek, błogosławieństwo gospodarcze dla rejonu, brak strat dla przyrody

    a ludzie którzy hejtują to po prostu dranie, popatrzyłem na ten las okoliczny, to zwykłe pole uprawne roślin gabarytowych czyli drzew, cały ten „las” jest sztuczny i regularnie wycinany pasami i sadzony monokulturą od nowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.