Wszystkim którzy jeszcze nie zdążyli się wybrać lub nie wiedzieli o jej istnieniu – przypominamy! Wystawa czasowa Nabytki 2017-2018 prezentująca zabytki, które Zamek Królewski na Wawelu pozyskał od darczyńców lub dokonał ich zakupu na aukcjach krajowych oraz zagranicznych potrwa jeszcze tydzień.
Ekspozycja ta trwa od 9 kwietnia 2019 roku i kończy się w najbliższą niedzielę 30 czerwca 2019 roku. Bilet wstępu kosztuje jedyne 5 zł, serdecznie Was tam zapraszam, a te kilka zdjęć mam nadzieję pomogą podjąć decyzję osobistej wyprawy.
Wyjątkowe miejsce w tej wystawie stanowią wyroby złotników z XVII-XVIII wieku pochodzące z warsztatów w Gdańsku ale i również Norymbergi i Augsburga, znajdziecie wśród nich zjawiskowe kufle, puchary i wyjątkowo zdobione tace czy inne przedmioty luksusowe jak XVIII-wieczna złota i srebrna biżuteria wysadzana szlachetnymi kamieniami czy ozdobne przyborniki oraz tabakiery.
Kolekcja na zamku wawelskim powiększyła się o staropolskie odznaczenia jak order Orła Białego i Świętego Stanisława, teraz wraz z innymi polskimi odznaczeniami sytuują się wśród najważniejszych kolekcji falerystycznych w kraju. Dodatkowo zamkowa kolekcja powiększyła się o wysokiej rangi wyroby z porcelany, powstałe w Królewskiej Manufakturze w Miśni, są nimi m.in. herbatnicę i półmisek dekorowane motywami dalekowschodnimi. Jednak do najcenniejszych nabytków należy zakupiony w prywatnej kolekcji w Paryżu gobelin z serii Dzieje Eneasza – Przybycie Eneasza do Kartaginy, powstały w Brukseli w 2. dekadzie XVII wieku.
Na wymienienie z pewnością zasługuje też ogromny zbiór wiekowych tkanin, przedmiotów użytkowych i pięknych tłoków pieczętnych z herbami największych polskich rodzin szlacheckich, pochodzące głównie z XVIII wieku. Jest w tym wiele tłoków tzw. obrotowych dwu lub trzystronnych, wykonanych w wysokim kunszcie jubilerskim.