Pieczęć która kryje za sobą niezwykłą historią i sporą sensacje została odkryta przez miejscowe Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne „Frydek” w Wąbrzeźnie w województwie kujawsko-pomorskim.
Detektoryści z Wąbrzeskiego SHE „Frydek”, prowadząc poszukiwania na podstawie uzyskanego od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pozwolenia odkryli wyjątkowy zabytek. Jest nim religijna pieczęć do laku z wizerunkami świętych, pochodząca zapewne sprzed końca XVIII wieku.
„Niesprzyjająca pogoda skierowała nas w stronę lasów pod Wąbrzeźnem i to chyba był znak z nieba udało nam się znaleźć rzecz niezwykłą. Jeśli nasza teoria się sprawdzi to możemy śmiało stwierdzić, że dopisujemy nieznany rozdział w historii Wąbrzeźna.” – piszą w swoich mediach społecznościowych pasjonaci z SHE „Frydek”
Skąd ta cała sensacja? Jest to pieczęć a dokładnie typariusz czyli tłok z wizerunkami świętych, w tym przypadku patronów wąbrzeskiego kościoła Szymona i Judę Tadeusza. Całej pikanterii dodają tajemnicze litery „S E F”, będące prawdopodobnie skrótem od Sigillum Ecclesiae Fredecensis! Jest to dość odważna teza, bo oznaczało by to mniej więcej tyle co „Pieczęć Kościoła Wąbrzeskiego”.
Obecne miasto Wąbrzeźno występowało w historii pod trzema nazwami, obecną oraz niemieckimi Frideck (do końca XVIII w.) i Briesen, spotykane jest też wiele innych sposobów zapisu. Sama nazwa Frydek po niemiecku oznacza „spokojny zakątek”. Miasto pierwszy raz w występuje w dokumencie z 19 kwietnia 1246 roku jako osada Wambrez. Dokument dotyczący przyznania jej dóbr biskupowi Heidenreich, został wystawiony przez samego wielkiego mistrza krzyżackiego Henryka von Hohenlohe. Wówczas Wąbrzeźno, niewielka osada o charakterze wiejskim, stało się własnością biskupów chełmińskich, a jego mieszkańcy poddanymi biskupa z nałożonymi na nich powinnościami feudalnymi. Stan taki utrzymał się do 1773 roku, kiedy dobra biskupie przeszły na własność króla pruskiego w związku z I rozbiorem Polski.
Informacja o znalezisku trafiła już do konserwatora w Toruniu i być może uda się np. przy pomocy jakiegoś dokumentu potwierdzić że jest to wspomniana wyżej pieczęć. O sprawie będziemy jeszcze informować.