Nieprawdopodobnego odkrycia dokonano we włoskim San Casciano dei Bagni, gdzie razem natrafiono na etruskie i rzymskie posągi bóstw oraz ponad 5 tys. monet z brązu, srebra i złota. Naukowcy twierdzą że jest to „przełomowe odkrycie, które napisze historię na nowo”, wydatowano je na II wiek p.n.e.
Włoscy archeolodzy w trakcie prac na jednym z stanowisk dokonali niesamowitego odkrycia. W toskańskiej miejscowości San Casciano znaleziono 24 posągi wykonane brązu. Spoczywały w błocie na dnie dawnych źródeł termalnych, wykorzystywanych 2300 lat temu jako basen/łaźnie. Statuy przedstawiają zarówno bogów etruskich jak i rzymskich, co jest rzeczą niespotykaną. Łaźnia miała funkcjonować do czasów chrześcijańskich, później przestała być używana, jednak nie została zniszczona.
Najbardziej zaskakujące dla naukowców są inskrypcje, które zostały umieszczone na posągach i popiersiach. Zapiski na nich zostały stworzone w dwóch językach – etruskim, jak i po łacinie. Okazuje się więc że wciąż niewiele wiemy o dawnych kulturach i obrzędach, to odkrycie pozwoli jednak rzucić nowe światło na przejście od cywilizacji Etrusków do Imperium Rzymskiego. Można uznać, że ludy te mimo waśni oraz prowadzonych między sobą wojen, potrafiły kulturowo i religijnie razem współistnieć.
Odkrycie jest niezwykle znaczące, ponieważ rzuca nowe światło na koniec cywilizacji Etrusków i ekspansję Cesarstwa Rzymskiego – powiedział archeolog Jacopo Tabolli. Dodał również że znalezisko jest „największą skarbnicą posągów ze starożytnych Włoch, a w każdym razie jedynym, którego kontekst możemy całkowicie zrekonstruować”.
Wykonane z brązu figury przedstawiają bóstwa czczone dawniej w tamtym rejonie, m.in. Apolla i śpiącego z Efezu obok Hygei, bogini zdrowia, z wężem owiniętym wokół jej ramienia. Posągi wykonali prawdopodobnie lokalni rzemieślnicy w okresie II wieku p.n.e. do I wieku n.e. Największe z nich mają około metra wysokości. Wszystkie zabytki przez to że spoczywały w błocie, zachowały się w stanach prawie idealnych. Naukowcy twierdzą że odkryty depozyt figur oraz tysięcy monet może świadczyć że były to dary wotywne, składane w obrzędach dla bogów.
Zdjęcia: Włoskie Ministerstwo Kultury
Wspomniany przez archeologa okres był naznaczony wojnami i konfliktami na terenie dzisiejszej Toskanii, Umbrii i Lacjum, a jednak posągi z brązu pokazują, że rodziny etruskie i rzymskie modliły się razem do bóstw w świętym sanktuarium źródeł termalnych.
Zimę naukowcy zamierzają poświecić na oczyszczanie statuetek i ich dogłębne studiowanie. W pracach naukowcy mają wziąć udział eksperci z uniwersytetów na całym świecie. Większość etruskich zabytków jest wykonana z terakoty, znalezione więc brązowe figury wzbudzają ogromne emocje.
„Odkrycie, nad którym pracuje już ponad 60 ekspertów z całego świata, przepisze historię na nowo” – powiedział Tabolli, który od 3 lat prowadzi badania na tym stanowisku. Nazywa je również „absolutnie unikatowym”.
Zapowiedziano już budowę nowego muzeum w okolicy, z planem, aby w przyszłości eksponować tam wszystkie odkryte zabytki m.in. figury z brązu i monety.