W Egipcie odnaleziono skrzynie z elementami wyposażenia grobowca Tutanchamona, zaginioną od 1973 roku

0
Maska Tutanchamona zabytek z muzeum w Kairze fot. MykReeve CC BY-SA 3.0

Jak widać nie tylko nasze krajowe muzea mają problemy z inwentaryzacją i nie wiedzą co posiadają w swoich magazynach. W magazynie należącym do Muzeum Luksorskiego, odnaleziono skrzynię zapakowaną przez archeologa Howarda Cartera, odkrywcę grobowca Tutanchamona, a w niej brakujące elementy wyposażenia.

Howard Carter jako pierwszy rozpieczętował nietkniętą przez 3245 lat plombę na drzwiach do grobowca. Był to brytyjski archeolog i egiptolog, który w listopadzie 1922 roku odkrył nienaruszony i bogato wyposażony grobowiec faraona Tutanchamona.

Pieczęć grobowca Tutanchamona w 1922 r. Nietknięta przez 3245 lat.

Tutanchamon był władcą Egiptu w latach 1333-1323 p.n.e. znany jest głównie ze swojego grobowca w Dolinie Królów, który odkryto niemal nienaruszony i wypełniony skarbami, w tym złotą maską pośmiertną, złotym łożem, złotym tronem, alabastrowymi naczyniami, statuą boga Anubisa oraz innymi złotymi statuami, sarkofag z kwarcytu czy królewski rydwan.

Właśnie wśród tych licznych przedmiotów które miały towarzyszyć zmarłemu w zaświatach znajdują się trzy drewniane niewielkie modele łodzi. W jednej z nich dotychczasowo brakowało masztu, pozłacanej nadbudówki oraz elementów kadłuba i olinowania.

Teraz się okazało że te wszystkie brakujące elementy wyposażenia grobowca znajdowały się w skrzynce zapakowanej przez Howarda Cartera. Skrzynia była wyłożona gazetą z dnia 5 listopada 1933 roku.

Jak możemy się dowiedzieć w serwisie internetowym Live Science, skrzynkę odnalazł Mohamed Atwa, dyrektor Muzeum Luksorskiego. Doszło do tego gdy rzekomo osobiście przeglądał muzealne magazyny przygotowując zabytki z grobowca faraona do nowego Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie, które ma być otwarte w przyszłym roku.

Według dokumentacji archiwalnej Muzeum Luksorskiego, cenną skrzynkę uznano za zaginioną w 1973 roku. Poinformował na swojej stronie serwis internetowy Live Science.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.