Prosto z pola… przed i po wyczyszczeniu przy pomocy środka „Conservo” moneta o nominale trzech groszy(trojak) z okresu Księstwa Warszawskiego (1810-1815).
3 grosze z herbem Księstwa Warszawskiego zwane potoczne „trojakiem”. Moneta w tym nominale i roczniku była bita w dwóch odmianach tej tutaj „I. S.” i drugiej z inicjałami „I. B.” (Jakub Benik). Odmiana z inicjałami „I. S.” została wybita pod mincerzem warszawskim Janem Sztokmanem, który zarządzał mennicą w latach 1810-1811. Moneta wykonana jest z miedzi, jej średnica to 26.00 mm a waga to 8,6 grama. Znalezisko należy do Andrzeja z woj. lubelskiego – dziękuje ślicznie za zdjęcia!
Jak wyczyścić miedzianą albo srebrną monetę? – Środek „Conservo” zna raczej większość ale przypomnimy że nie ważne czy czyścisz monetę z stopów miedzy czy srebra należy zachować umiarkowane proporcje i cierpliwość. Lepiej trochę poczekać na efekt niż przesadzić i stracić patynę – czasu wtedy nie cofniecie.
Conservo można dowolnie rozcieńczać przy pomocy wody destylowanej, czyszczony obiekt moczymy w roztworze lub nakładamy go patyczkiem lub wacikiem higienicznym. Czas samego procesu czyszczenia jest ściśle zależny od stopnia zabrudzenia, ilości użytego środka oraz oczekiwanego efektu. Co 10-15 minut wyciągamy wtedy środek i myjemy go pod bieżącą wodą przy pomocy bardzo miękkiej szczoteczki i mydła. Po zakończeniu tego procesu należy wygotować obiekt w destylowanej wodzie, odtłuścić oraz zabezpieczyć jego powierzchnię np. paraloidem B44/B72 lub woskiem mikrokrystalicznym, wazeliną techniczną czy innym środkiem.
Zdecydowanie bardziej cudowne od tego „cudownego” środka, jest odpowiednie oświetlenie. Serdecznie nie znoszę wszelkiego rodzaju reklam, uważam je za produkt oszustów i twierdzę, że tych, którzy je tworzą należałoby skazywać na kary więzienia. To po tzw. księżach najbardziej obrzydliwe skurwysyny! Tfu!