We wtorek (23.08.2022) mieszkaniec Torunia, Pan Michał Grabowski zgłosił do WKZ, odkryte drewniane pozostałości szkuty, która wyłoniła się ze względu na niski stan wody w Wiśle.

Odkrycia reliktów szkuty dokonano pod mostem drogowym im. J. Piłsudskiego, po stronie Zespołu Staromiejskiego. Dokonał tego podczas spaceru Pan Michał Grabowski, pasjonat i znawca tematu. O swoim znalezisku poinformował Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zgłaszając odkrycie – „konstrukcji drewnianych, które jego zdaniem mogą być szkutą – płaskodenną łodzią do przewożenia towarów z XV-XVI w.”

„24 sierpnia 2022 r. pracownicy WUOZ w Toruniu wraz z archeologami z IA UMK (specjalistami od archeologii podwodnej) dokonali oględzin miejsca odkrycia, które tylko potwierdziły zgłoszenie. Dzisiaj w godzinach porannych ekipa archeologów z IA UMK przeprowadziła interwencyjne badania archeologiczne na miejscu dokonania odkrycia (badania sfinansował K.-P. WKZ), wykonana została dokumentacja in situ, a następnie wydobyto trzy fragmenty szkuty wykonanej z drewna dębowego.” – poinformował na swojej stronie Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu

Jak widać podczas poprzednich suszy nie wybrano jeszcze wszystkich zabytków z Wisły, bystre oko może tam jeszcze wiele wypatrzeć i odkryć. W przypadku takim jak odkrycie pozostałości drewnianej łodzi jest ważne szybkie działanie, drewno dostając tlen zaczyna szybko wysychać i to co dotychczas wolno starzało się w warunkach o niskiej zawartości tlenu, bez odpowiedniego zabezpieczenia niszczy się czasem na naszych oczach.

„Elementy łodzi były łączone ze sobą kołkami drewnianymi (bez użycia elementów metalowych), co jest charakterystyczną techniką szkutniczą dla czasów, na które wstępnie wydatowano szkutę. Fragmenty łodzi zostały przewiezione do IA UMK, gdzie zostaną poddane dalszym specjalistycznym badaniom (m.in. metodą dendrochronologiczną) i niezbędnej konserwacji.” – dodają pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu

Źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu. Zdjęcia: M. Grabowski, J. Sosnowska, D. Herczyńska.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!


4 KOMENTARZE

  1. Facet który to znalazł to jest wg was „pasjonata”, serio??? A jaki jest rodzaj żeński – niby wg dawnej normalnej nomenklatury będzie to pasjonatka, ale w świetle użytej formy, poprawnie trzeba by użyć pasjonataczyni, bo no chyba nie pasjonataka, czyż nie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.