Tłumaczą dzienniki Niemców walczących w Breslau jak i zapiski cywilów

0
Projekt Echa z Festung Breslau
Projekt Echa z Festung Breslau

Jak sami mówią chcą zmienić świadomość ludzi na temat tego co tak naprawdę wydarzyło się we Wrocławiu w 1945 roku. Krótki wywiad z pasjonatami, którzy tłumaczą zdobyte dzienniki Niemców i cywili z walczącego Breslau!

Tak naprawdę niewielu pewnie wie i słyszało o projekcie „Echa z Festung Breslau”, który wraz z grupą pasjonatów prowadzi Jacek Cielecki – historyk, amator, autor dwóch książek i śląski regionalista. Projekt ten jest bardzo ciekawy i może sporo wnieść w dotychczasowo posiadane informacje, zmieniając często punkt widzenia. Przeprowadziłem krótki wywiad z Jackiem by przybliżyć Wam nad czym pracują, zapraszam serdecznie:

Pogorzelisko na ulicach Wrocławia po zakończonych walkach – ilustracja z rosyjskiej gazety

Czemu tak naprawdę poświęcony jest projekt „Echa z Festung Breslau”?

– Projekt ten jest poświęcony badaniom losów cywilnych mieszkańców oraz żołnierzy podczas walk o Festung Breslau w 1945 roku. Jest to temat jeszcze dość mocno niezbadany na polskim podwórku historycznym, a w oficjalnej bibliografii dotyczącej tego tematu można znaleźć wiele przekłamań, niejasności i białych plam, powielanych przez lata. Wynika to z tego, że wiele materiałów było niedostępnych dla ówczesnych autorów, lub skupiali się wycinkowo na poszczególnych zagadnieniach.

Jak Wam więc idzie poszukiwanie źródeł i dokumentów?

– W ramach grupy rekonstrukcyjnej GRH „Festung Breslau” w zeszłym roku narodził się pomysł stworzenia zespołu badawczego, który zbierze wszystkie dostępne dzienniki bojowe, materiały archiwalne, relacje i wspomnienia. Do tej pory zebraliśmy ponad 14 tysięcy stron materiałów pochodzenia niemieckiego, rosyjskiego i polskiego. Większość z obcojęzycznym materiałów nie została opublikowana do tej pory po polsku. Poszukiwanie materiałów nie jest dość łatwą sprawą i wymaga wiele czasu, jak i wiele cierpliwości. Przeszukujemy archiwa, antykwariaty, portale aukcyjne oraz różnego rodzaju niszowe wydawnictwa. Staramy się również docierać do wciąż żyjących świadków tamtych czasów, ale niestety z dnia na dzień jest ich coraz mniej. Jesteśmy w trakcie opracowywania dzienników bojowych, jak innych materiałów do monografii walk o miasto, którą tworzymy wraz z profesorem Głowińskim z Uniwersytetu Wrocławskiego. Będzie to jedna z pierwszych książek, które od A do Z opiszą rzeczowo poruszaną i badaną przez nas tematykę.

Jacek Cielecki na jednej z wypraw

Wspominałeś że planujecie opublikować wyniki swojej pracy?

– Tak, teraz naszym dodatkowym celem jest zebranie środków i wsparcia na publikację wspomnień uczestników walk (zarówno strony niemieckiej i rosyjskiej) oraz cywilów. Wynika to z tego, że wspomnień ludzi znajdujących się w Festung Breslau jest na polskim rynku niewiele i można je policzyć je na palcach jednej ręki. Po roku badań i tłumaczeń na polski, mamy wspomnienia żołnierzy z praktycznie wszystkich niemieckich oddziałów walczących w Festung Breslau, oraz Rosjan z poszczególnych oddziałów szturmujących miasto. Tragizm tej literaturze wspomnieniowej dodają przede wszystkim relacje cywilnych mieszkańców miasta, którzy siedząc w piwnicach przeżyli koszmar walk.

Czy planujecie publikować jeszcze jakieś dodatkowe materiały o swojej pracy?

– Dodatkowo w ramach projektu „Echa z Festung Breslau” zaczynam kręcić serię filmów paradokumentalnych o miejscach walk we Wrocławiu lub wymienionymi w historiach ze wspomnień. Dzięki temu mieszkańcy Wrocławia interesujący się historią swojego miasta, będą mieli okazję poznać historię i tragedie miejsc, które mijają każdego dnia podczas swoich codziennych spraw.

Projekt ma już kilka lat, co ciekawego udało się Wam ustalić?

W toku prac badawczych staramy się również lokalizować istniejące do tej pory zapomniane mogiły niemieckich i rosyjskich żołnierzy, które są rozsiane po mieście. Następnie dzięki współpracy z odpowiednimi organizacjami, będzie można groby te ekshumować, a spoczywające w nich szczątki żołnierzy przenieść na odpowiedni cmentarz wojskowy.

Niemiecka mogiła w centrum Wrocławia fot. dolny.slask.org.pl

Nie chcę wyczerpywać dalej tematu na przyszłość, ale gdzieś więcej można dowiedzieć się o wynikach Waszych badań?

Aktualnie organizujemy panel dyskusyjny „Echa Festung Breslau”, który po raz pierwszy od długiego czasu zbiera wokół siebie historyków i pasjonatów związanych z tematyką Breslau, Festung Breslau i krótko powojennych losów polskiego Wrocławia. Staramy publikować się ciekawostki i krótkie opracowania dotyczące konkretnych wydarzeń z okresu walk o miasto. Dodatkowo wychodzimy naprzeciw odbiorcom i staramy się badać wskazane przez nich wątki z opracowywanego przez nas tematu. Zapraszamy wszystkich chętnych do śledzenia i wspierania nas!

My natomiast dziękujemy za zarysowanie swojego projektu i życzymy powodzenia oraz samych sukcesów! Z pewnością jeszcze wrócimy do tego tematu w przyszłości.

//EDIT: Panel dyskusyjny już za nami więc dodaję link do niego!

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Zapraszam serdecznie do udziału w fajnym konkursie z świetnymi nagrodami!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.