Poszukiwacz natrafił na zakopaną w lesie XIX wieczną monstrancję, która służyła do obrządków w kościele. Zapewne została ukryta podczas II wojny światowej.
Jak poinformowało Nadleśnictwo Lubaczów, Lasy Państwowe, w leśnictwie Łukawiec znaleziona została monstrancja. Odkrycia dokonano wykrywaczem metali, a poszukiwania odbywały się zgodnie z wydanymi zgodami Nadleśnictwa Lubaczów i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Takie poszukiwania są możliwe również dla każdego z Was po wysłaniu specjalnych wniosków.
„Po komisyjnym odkopaniu i oczyszczeniu, w których wziął udział również przedstawiciel naszego muzeum, wiemy że monstrancja została ukryta po wcześniej podzieleniu jej na trzy zasadnicze części: eliptyczną stopę, trzon w formie nodusa i promienistą glorię z przeszkloną puszką na hostię (niestety nie zachował się tzw. melchizedech w formie półksiężyca na osadzenie samej hostii). Poszczególne elementy przetrwały różnym stanie. Z pewnością wymagają zaawansowanych prac konserwatorskich.” – informuje Muzeum Kresów w Lubaczowie
Znalezisko znajdowało się w płytkim dole, zostało więc zapewne ukryte w pośpiechu przed nadchodzącym nieprzyjacielem podczas II wojny światowej. Monstrancja pochodzi zapewne z XIX wieku i związana jest z Kościołem katolickim (obrządku rzymskiego lub greckiego), gdzie służyła do wystawienia i adoracji Najświętszego Sakramentu.
„Monstrancja to ciekawy przykład rzemiosła z XIX w., jednak mamy zagadkę dotycząca pochodzenia obiektu. Zwracamy się do Państwa o pomoc, potrzebujemy wszelkich informacji, które pomogą w ustaleniu okoliczności ukrycia tego przedmiotu. Prosimy pisać na pocztę prywatną bądź bezpośrednio do Muzeum Kresów w Lubaczowie, gdzie prowadzone są prace konserwatorskie przy znalezisku.” – pisze w komunikacje Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu
Lokalny zabytek ma zostać w Muzeum Kresów w Lubaczowie, gdzie obecnie przechodzi konserwację.
Zdjęcia: Muzeum Kresów w Lubaczowie, Nadleśnictwo Lubaczów, Lasy Państwowe
Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!
Dlatego poszukiwanie skarbów w Polsce powinno być legalne, a nie jakieś komunistyczne żymskie zakazy.
„rzymskie” ortograficzna sieroto.
Żymskie w tym wypadku oznaczacza starszych w wierze…
Nie orientujesz się w temacie. Tak na prawdę nie chodzi o rzymskie. Pomysl trochę… też na ż
Oby tylko ci ludzie obchodzili się z należytym szacunkiem do monstrancji.
Żymskie? 😀
II wojny? A to przypadkiem nie ten działania armii konnych ruskiego Budynia lub podobnej hołoty ?
Jak wiali to porzucali co ciężkie. Jeden marzył, że jednak wróci i zakopał
Ten przedmiot może mieć bardzo ciekawą historię