Zdarzenie miało miejsce 26 lutego 2019 roku w pobliżu małej duńskiej wioski Kallerup w Thy. W trakcie poszukiwań na terenie który ma zostać zajęty pod rozbudowywaną pobliską żwirownię, poszukiwacz Peter Jensen dokonał niezwykłego odkrycia. Szukając szczątków brytyjskiego bombowca 'Short Stirling’ zestrzelonego pod koniec 1943 roku trafił na bogaty skarb z epoki brązu!
Wspomniany detektorysta od wielu lat pomaga muzeum w odkrywaniu lokalnej historii, tego dnia znalazł sporo nitów wraz z poszyciem samolotu i trochę amunicji. Nagle wykrywacz zasygnalizował dużą koncentrację metalu w ziemi, spodziewał się oczywiście większego kawałku wraku samolotu… jednak w ziemi było zupełnie coś innego. Poszukiwacz odsłonił wierzchnią warstwę gleby i bez wątpienia stwierdził, że jest to wielki kawałek starego brązu. Wezwał więc do pomocy archeologów.
Naukowcy najpierw odsłonili rogate popiersie które było zapewne zwieńczeniem laski, służącej do obrzędów religijnych.
Chwilę później w trakcie eksploracji odkryto kolejny ceremonialny zabytek jakim był topór o średnicy około 30 cm.
Topór następnie został kolejnego dnia wyizolowany, zabezpieczony gipsem i przewieziony wraz z bryłą ziemi do badań. Wykonano prześwietlenie metodą tomografii CT które ukazało dodatkowo dwie uroczyste figurki, będące zapewne zwieńczeniem rogów do picia zakończone zoomorficznymi podwójnymi głowami konia i węża.
Wyizolowana gleba była eksplorowana w laboratorium Moesgaarda. Wczoraj 3 maja dopiero zakończono nad nimi pracę, a teraz zabytki są wreszcie gotowe na nasze hipnotyzujące spojrzenia. Znaleziska archeolodzy obecnie datują na 1000 lat p.n.e.
Analogiczne międzynarodowe odkrycia archeologiczne: podobne rogate popiersie odkryto w Veksø lub na figurkach z Grevensvænge i statuetkach z Nuragic na terenie Sardynii. Praktycznie identyczny topór natomiast odkryto w grobie króla Kivika. Świadczyć by to mogło, że osoba która złożyła te przedmioty piastować musiała bardzo wysokie stanowisko i zapewne przewodziła plemieniem. Metal bowiem w epoce brązu był bardzo ekskluzywnym materiałem, służył głównie do obrzędów ceremonialnych. Do prac wykorzystywano wtedy wciąż narzędzia krzemienne i kamienne.