Szczątki żołnierza Wojska Polskiego, który poległ w 1939 roku zostały odkryte w pobliżu północno-zachodniej bramy Twierdzy Brzeskiej, na terenie obecnej Białorusi.
Wieczorem 14 kwietnia jeden z gości Twierdzy Brzeskiej zwrócił uwagę na lisią dziurę w wale, w pobliżu której znajdowały się szczątki kości. W wykopanych na powierzchnię przedmiotach miała znaleźć się ludzka czaszka, kawałek tkaniny i polski guzik mundurowy z 1936 roku. – poinformowała białoruski portal zarya.by
Funkcjonariusze Komitetu Śledczego i policja wezwani na miejsce tego znaleziska przebadali okolicę tego odkrycia i ekshumowali szczątki poległego żołnierza. Wraz z pełnym ludzkim szkieletem znaleziono również wyposażenie żołnierskie: buty i pas biodrowy wzór 1931, dwie skórzane ładownice, bagnet karabinka Mauser modelu 1924/29, portfel z dwoma banknotami 1930 o wartości nominalnej 20 zł, monety 50, 10 i 5 groszy, nóż składany. Wszystkie przedmioty zostały zebrane przez komisję śledczą do zbadania.
Szczątki żołnierza zostały znalezione na pozycjach zajmowanych przez batalion marszowy 33. pułku piechoty z Łomży, walczącego pod dowództwem kpt. Szczupaka. Pozycje te znajdowały się przy Bramie Północnej – właśnie je uważano jako główny kierunek spodziewanego ataku ze strony niemieckich jednostek XIX korpusu.
Twierdza obecnie leży na terytorium Białorusi jednak od 1919 roku twierdza należała do Polski. 27 marca 1919 roku Naczelny Wódz mianował pułkownika Andrzeja Opatowicza komendantem twierdzy Brześć Litewski. Po wybuchu II wojny światowej, twierdza została pierwszy raz zbombardowana przez Luftwaffe 2 września. Dnia 14 września 77 czołgów z 10 Dywizji Pancernej próbowało wziąć twierdzę z marszu, ale przy okupieniu się ciężkimi stratami, obrońcy atak odparli. Twierdza została zdobyta przez Niemców dopiero 17 września 1939 po odparciu przez Polaków 7 szturmów XIX Korpusu Armijnego Generalnego Inspektora Wojsk Pancernych Heinza Guderiana.