Średniowieczny miecz króla Dionizego I (1261-1325) został znaleziony w jego grobowcu, przez 700 lat spoczywał nienaruszony na terenie portugalskiego klasztoru! Głownia miecza jest wykonana z żelaza, a reszta elementów ze srebra. Ciekawostką jest że jest to pierwszy w 100% potwierdzony miecz portugalskiego króla.
Miecz portugalskiego króla Dionizego I został podjęty w nienaruszonym stanie z jego grobowca. Według wstępnego raportu miecz wykonany jest z żelaza, ze srebrnym jelcem, głowicą oraz ozdobnymi medalionami. Jak widać na zdjęciach znaleziono, cały nienaruszony miecz. Oręż został złożony w pochwie zakończonej pięknym trzewikiem, który podobnie jak miecz wykończono srebrem. Dodatkowo przy całości znajdował się świetnie zachowany pas, który miał być utkany z jedwabiu. Jest to pierwszy w 100% potwierdzony średniowieczny portugalski miecz jaki istnieje.
Wywodzący się z burgundzkiej dynastii król Dionizy I (po portugalsku Dinis) urodził się 9 października 1261 roku, zmarł 7 stycznia 1325. Od roku 1279 był szóstym królem Portugalii. Przypisuje się mu przydomki; Rolnik, Trubadur, czy Król Chłopów.
Więcej informacji o grobowcu Dionizego I znajdziecie w tym pdf z jego pełnym opracowaniem.
Odkryty miecz według specjalistów „ma ogromne znaczenie”. Zniknął na prawie siedem wieków, do jego odkrycia w klasztorze Odivelas doszło tak naprawdę już w 2020 roku. Jednak dopiero teraz informacja na jego temat została ujawniona, artefakt jest badany przez multidyscyplinarny zespół naukowców.
Na nagraniu słychać jak w klasztorze São Dinis i São Bernardo (świętego Denisa i świętego Bernarda) w Odivelas rozległy się oklaski: – miecz króla został właśnie przetransportowany, nietknięty, w kilku rękach. Ulga. To na prośbę monarchy, który zmarł w 1325 roku został pochowany w kamiennym grobowcu w żeńskim klasztorze cystersów, który wcześniej założył. Budowla została wzniesiona w XIV wieku w stylu gotyckim. Miecz został odkryty w 2020 roku, podczas projektu odrestaurowania grobowca i przeprowadzenia badań kryminalistycznych szczątków, przez Dyrekcję Generalną ds. Dziedzictwa Kulturowego (DGPC). Odkrycie jest o tyle zaskakujące że wcześniej nie było wzmianki o jego istnieniu. Teraz miecz będzie analizowany, badany i przejdzie konserwacje.
Zdjęcia: Telewizja Bom Dia dla PRT.PT
Legalne okradanie zwłok brawo hi… cmentarne.