Do tego niezwykłego odkrycia doszło za sprawą poszukiwań Bocheńskiego Stowarzyszenia Poszukiwaczy STATER. To prawdziwy skarb!

Zachowane w idealnym stanie ceramiczne naczynie zostało odnalezione w wyniku poszukiwań prowadzonych w jednym z bocheńskich lasów. Dwóch poszukiwaczy- Wojciech Budzyn Na Tropie Skarbów oraz Marek Budzyn natrafili na skarb srebrnych denarów ukrytych w naczyniu, które przez prawie 600 lat spoczywało pod ziemią.

Znalezione naczynie, wypełnione po brzegi monetami zostało bardzo starannie podjęte w całości. Podczas wstępnej weryfikacji, po usunięciu kawałka ziemi z wieka, wypadły trzy monety, które były luzem. Okazało się, że są to denary Kazimierza Jagiellończyka, syna Władysława Jagiełły! Na tej podstawie udało się ocenić datowanie całego znaleziska.

Odkrywcy skarbu fot. Bocheńskie Stowarzyszenie Poszukiwaczy STATER

Ciekawostką jest fakt, że na samym początku poszukiwań sygnał był słaby i nie zachęcał do podjęcia wykopu w tym miejscu. Dopiero po sprawdzeniu dwoma detektorami została podjęta decyzja o dalszej pracy. Jak mówią:

„Ziemia była mokra, bo tej nocy spadł śnieg, a temperatura oscylowała wokół zera. Po wykonaniu płytkiego wykopu sygnał się wzmocnił, a spod warstwy gleby wyłonił się zarys ceramicznego naczynia.”

Znalezisko zostało natychmiast zgłoszone do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie- delegatura w Tarnowie. Inspektor ds. ochrony zabytków Tomasz Sajecki oraz archeolog Marek Materna zareagowali błyskawicznie na zgłoszenie, podejmując działania administracyjne i konserwatorskie. Trzeba zaznaczyć, że naczynie nie zostało otwarte ani opróżnione- wszystkie monety nadal znajdują się w jego wnętrzu. Szacuje się, że liczba monet wynosi ok 100 szt. ale oczywiście, dokładna ilość zostanie podana po otwarciu skarbu.

Istotna informacja jest taka, że skarb zostanie poddany badaniom: metalurgicznym, numizmatycznym, spektrometrycznym, analizie składu ceramiki, tomografii komputerowej oraz innym ważnym badaniom, które pozwolą przybliżyć jego historie. Najważniejszym celem jest zachowanie kontekstu znaleziska.

Wiemy już, że docelowo naczynie i jego zawartość zostanie przekazane do Muzeum im. Stanisława Fishera w Bochni, gdzie po konserwacji będzie zaprezentowane zwiedzającym.

Stowarzyszenie prowadziło poszukiwania na wszelkich wymaganych zgodach.

Serdecznie gratulujemy odkrycia 🙂

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkimonety i wiele innych – zapraszamy!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.