Interesujący artefakt pochodzący z okresu rzymskiego lub okresu wędrówek ludów, został znaleziony pod Sandomierzem. Zabytek odkryli pasjonaci z Świętokrzyskiej Grupy Eksploracyjnej.
Wbrew pozorom wiele przedmiotów, które dziś wydają nam się powszechne i współczesne. Swój początek miało już tysiące lat temu. Często takie artefakty są charakterystyczne dla konkretnych regionów i kultur, dzięki czemu łatwiej nam stwierdzić kto i kiedy mógł go stworzyć, czy też zgubić.
Prowadząc poszukiwania zabytków z wykrywaczami metali na podstawie posiadanych pozwoleń Świętokrzyska Grupa Eksploracyjna weryfikowała tereny w okolicy Sandomierza. „W kilka osób sprawdzano działkę, która wydawać by się mogło nie ukrywała żadnych pozostałości po obecności człowieka na tych terenach, czy śladów po działaniach militarnych. Na sam koniec poszukiwań trafiłem jednak przedmiot, który całkowicie to zrekompensował z nawiązką. Miałem naprawdę sporo szczęścia.” – powiedział o okolicznościach odkrycia Sebastian Grabowiec, znalazca i prezes ŚGE
Zabytek wykonany jest z brązu i posiada bardzo ładną, jednolitą ciemnozieloną patynę, która charakterystyczna jest dla dawnych artefaktów. Odkrycie zgłoszono do delegatury w Sandomierzu WUOZ w Kielcach, gdzie potwierdzono że jest to ciekawy artefakt o wartości dla kultury i dziedzictwa, oraz rejonu gdzie go znaleziono.
Specjaliści wstępnie ocenili że jest to sprzączka do pasa z okresu wpływów rzymskich lub starszej fazy okresu wędrówek ludów. Jeśli nic Wam nie mówią te określenia to dodam że OWR rozpoczął się w początkach n.e., wraz z ustabilizowaniem się granicy cesarstwa rzymskiego na linii Renu i Dunaju. Koniec tego okresu jest utożsamiany właśnie z początkiem wędrówek ludów (375) oraz klęską którą poniósł Rzym pod Adrianopolem (378).
Szukając podobnych artefaktów i informacji o nich. Jednym z chyba najbardziej podobnych obiektów, jest sprzączka odkryta na terenie przebadanego cmentarzyska z okresu późnolateńskiego(celtyckiego) i rzymskiego w Wymyslowie, pow. Gostyń.
Przedmiot po konserwacji i dokładnym opracowaniu zapewne zasili zbiory jednej z lokalnych placówek muzealnych.
W Borowie po remoncie pałacu pozwolili trzem tirom wywieźć ukryte wrocławskie księgozbiory ale ty za 100 letniego feniga masz problem z prawem.