Poszukiwacze wspólnie z archeologami badają pozostałości średniowiecznego zamku, o którym do niedawna śladów można było szukać tylko w źródłach pisanych. W trakcie eksploracji wykrywaczami odkryli wyjątkowy artefakt sprzed lat!
Stowarzyszenie Stowarzyszenie Historyczne Pamięć i Tożsamość swoje badania na terenie przypałacowego parku w Myślinie, leżącego w gminie Gościno, prowadzi już od maja bieżącego roku. Pasjonaci pod okiem archeologów poszukują pozostałości po średniowiecznym zamku, który wymieniany jest w dokumentach już w 1413 roku. Dotyczą one sporu pomiędzy zakonem krzyżackim, a księciem pomorskim – właśnie o zamek w Myślinie (Moiselin). Dzięki analizie zobrazowania rzeźby terenu wykonanego za pomocą lotniczego skanowania laserowego zidentyfikowano obiekt, który jest pozostałością owego zamku.

We wtorek zaprezentowali swoje najciekawsze dotychczas odkryte w trakcie badań wykrywaczami znalezisko. Jest to niewielki krążek brązowy – średniowieczny tłok pieczętny do laku. Na tłoku znajduje się wizerunek herbowy w postaci łba kozła ukazanego na tarczy turniejowej, czyli takiej która posiada wycięcie na kopię i używana była przez rycerzy stających w szranki na Pomorzu pomiędzy końcem XIV, a przełomem XV i XVI wieku. Wokół tarczy znajduje się nieczytelny obecnie napis otokowy, którego treść mogłaby wskazać nam, konkretnego użytkownika tego przedmiotu.
Janek – szczęśliwy znalazca
fot. R. KraczkowskiNiezwykłe znalezisko tuż po odkryciu
fot. R. KraczkowskiAndrzej Kuczkowski, archeolog kierujący pracami w Myślinie
fot. R. KraczkowskiŚredniowieczny tłok pieczętny z Myślina
fot. A. KuczkowskiOdcisk średniowiecznej pieczęci
fot. A. Kuczkowski
Trzeba koniecznie podkreślić, że jest to jedyny tego typu zabytek pochodzący ze średniowiecznego zamku na Pomorzu. W tej chwili prowadzone są dalsze badania nad proweniencją przedmiotu.
Poszukiwania w Myślinie prowadzone są na wniosek i zgodnie z pozwoleniem Stowarzyszenia Historycznego Pamięć i Tożsamość – z Brojc (pow. gryficki), przy pomocy pasjonatów z Eksploracja Kołobrzeg Parsęta oraz Stowarzyszenia Historycznego w Rymaniu. Całość projektu badań współfinansuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie.
Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!
