Zbiór zabytków archeologicznych, odnalezionych w wyniku poszukiwań Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „Szansa”, zostanie przekazany do Muzeum Narodowego w Lublinie.

Przekazywany zbiór zawiera kilkadziesiąt różnych przedmiotów od epoki brązu po czasy nowożytne. Wśród przekazywanych przedmiotów znajduje się m.in. fibule wykonane z brązu oraz dwa egzemplarze srebrnych denarów. Jeśli chodzi o średniowiecze można wyróżnić m.in. sprzączki, końcówki pasów i enkolpiony (relikwiarz noszony na piersiach przez chrześcijan, zawierający relikwie lub cytaty pisma świętego). Natomiast z okresem nowożytnym związane są głównie numizmaty- polskie, pruskie, węgierskie oraz szwedzkie.
Monety z II w. są jednym z najczęściej znajdywanych na ziemiach polskich. Denary rzymskie mogą świadczyć o intensywnej wymianie handlowej Barbaricum z Imperium Rzymskim. Dobry stan zachowania monet może świadczyć, że nie zostały one zgubione lub zdeponowane później niż w II połowie II w. lub I połowie III w. Warto podkreślić, że w ostatnich latach doszło do kilku odkryć denarów rzymskich na obszarze gminy Annopol.
Ze względu na dużą ilość odnalezionych monet, ich analiza zostanie opublikowana w formie katalogu, nad którym pracuje pan Michał Grabowski.

















Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!
