Unikatowe znalezisko dokonane wykrywaczem metali przez pasjonatów zmieni sporo nie tylko w lokalnej historii – rzymskie zabytki odkryte na terenie województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Mówili im… „Nie kopcie bo jeszcze skarb znajdziecie.” – no i znaleźli! Członkowie stowarzyszenia Brzescy Poszukiwacze Historii natrafili na sensacyjny skarb, który pochodzić ma z Okresu Wpływów Rzymskich.

„Wybraliśmy się na działkę, która była jedną z pierwszych na którą otrzymaliśmy zgodę od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków po założeniu stowarzyszenia. Był to nasz drugi raz na tej działce, jednak za pierwszym było nas kilku a ostatecznie wygonił nas deszcz. Tym razem pogoda nam dopisała oraz frekwencja była znacznie większa, co pozwoliło przeszukać trochę więcej terenu. Długo nie minęło jak ktoś krzyknął że znalazł złoty sygnet.” – powiedział Dawid Kubiak, prezes stowarzyszenia

Poszukiwacze zakończyli wtedy poszukiwania i zgłosili oraz przekazali ten niezwykły zabytek do Konserwatora Zabytków, który wstępnie wydatował go na Okres Wpływów Rzymskich i określił go bardzo unikatowym. Na około tysiąca przedmiotów związanych z tym dawnym imperium odnajdywanych na terenie naszego kraju rocznie, tylko 1-2 są wykonane ze złota. Przedmioty te najczęściej odnajdywane są na północy naszego kraju. W województwie kujawsko- pomorskim to wielka rzadkość.

„”Nie kopcie bo jeszcze skarb znajdziecie.”, „Co wy skarbów szukacie.” Takie słowa słyszeliśmy nie raz. Teraz stało się to faktem. Jestem dumny że stworzyłem grupę osiągającą coraz więcej sukcesów. Najbardziej cieszy fakt, że mogę ufać członkom na tyle że nawet gdy odnajdą skarb, to zgłaszają go bez zastanowienia i wszyscy wspólnie możemy odkrywać i poznawać historię naszego regionu.” – dodaje prezes stowarzyszenia

Po kilku dniach poszukiwacze wspólnie z konserwatorem i archeologiem wrócili na teren działki by dokładniej sprawdzić okolicę odkrycia oraz wykonać w tym miejscu sondażowy wykop archeologiczny. Jak się szybko okazało artefaktów jest znacznie więcej. W trakcie tych czynności udało się znaleźć dwie fibule (zapinki do szaty) oraz monetę – srebrny rzymski denar Faustyny z II wieku n.e., dodając tym samym gminę Brześć Kujawski na mapę śladów dziedzictwa.

Pierścień jest na tyle unikatowy że nie znaleziono dodatkowo drugiego takiego na terenie całego naszego kraju. Posiada bardzo ciekawe wzornictwo i został wykonany ze sporym kunsztem. Zabytek najprawdopodobniej trafi do muzeum w Włocławku. Detektoryści natomiast kolejny raz pokazali swoją użyteczność w służbie historii.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Deus 2 sklep
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.