Dokładnie w 1965 roku Mykoła Nowicki ze wsi Meżyricz w obwodzie czerkaskim podczas kopania piwnicy na swoim podwórku znalazł dolną szczękę mamuta.
W czasie późniejszych wykopalisk archeolodzy odnaleźli pozostałości 4 szałasów zbudowanych ze 149 kości mamutów. Jedna taka budowla mogłaby ważyć nawet kilka ton, a do jej stworzenia tej małej osady potrzeba było około 70 mamutów. Według badań konstrukcje te powstały około 15 tys. lat przed naszą erą i są jednymi z najstarszych tego typu znalezisk na świecie.
Szałasy te miał zamieszkać Cro-Magnon(człowiek rozumny z górnego paleolitu), występujący w Europie między 43 tys. lat p.n.e. – 10 tys. lat p.n.e.
Nazwa „Cro-Magnon” nawiązuje do miejsca odkrycia części szkieletów Homo sapiens, znalezionych w schronisku skalnym Abri de Cro-Magnon w Les Eyzies k. Dordogne, we Francji przez Louisa Larteta w roku 1868. Szczątki datowane były metodą rozpadu węgla aktywnego 14C, a wynik tych badań pozwolił określić wiek znaleziska na okres między 30 tys. lat p.n.e. do 28 tys. lat p.n.e.
Człowieka z Cro-Magnon jako jeden z podgatunków Homo sapiens uważa się za anatomicznie identycznego z człowiekiem współczesnym.
Podgatunek ten wyodrębnił się około 43 tys. lat temu w czasach ostatniego zlodowacenia tzw. bałtyckiego, w górnym plejstocenie w okresie zimnym, w fazie środkowej (Würm) na Bałkanach lub na terenie dzisiejszych Czech. W ciągu kilku tysięcy lat kromaniończycy rozprzestrzenili się w całej Europie.
Podgatunek ten charakteryzował się wysokim wzrostem ok. 180 cm i pojemnością mózgoczaszki dochodzącą do 1600 cm³. Szeroka twarz z wystającym nosem nie wykazuje cech odróżniających od współczesnej białej odmiany człowieka.
Znaleziska wykazują, że kromaniończycy jako pierwsi wykonywali przedmioty ozdobne, m.in. figurki kobiece znane dziś pod określeniem paleolitycznej Wenus, wypalali z gliny figurki terakotowe. Kromaniończyk był również autorem malarstwa jaskiniowego, grzebał zmarłych oraz pierwszy tworzył trwałe domostwa. Uważa się, że jedną z przyczyn tego wszechstronniejszego rozwoju obok warunków klimatycznych było ustabilizowanie się gatunku Homo sapiens o cechach zbliżonych do współczesnego człowieka oraz okoliczność, iż na skutek zaistnienia lepszych warunków do kontaktów między poszczególnymi grupami dochodziło do krzyżowania się w obrębie różnych grup (egzogamia) co mogło w efekcie wzmocnić biologicznie ten gatunek.
Na terenie Polski ślady działalności kromaniończyków reprezentują kultury archeologiczne z terenów Małopolski i Śląska. Najstarszą jest późna kultura mustierska, po której nastąpiły jerzmanowicka, oryniacka oraz kultura sielecka.
Bezpośrednią kontynuatorką tych kultur jest na terenie Polski kultura hamburska oraz kultura magdaleńska.
Trwają spory, czy kromaniończycy mogli się krzyżować ze współczesnymi sobie neandertalczykami. Analiza zmienności mitochondrialnego DNA człowieka współczesnego i porównanie jej z sekwencjami mtDNA neandertalczyków wskazuje, że współczesne populacje ludzkie nie zawierają genów neandertalczyka. To wskazuje, że neandertalczyk był osobnym, rozumnym gatunkiem ludzkim, lecz nie stanowił etapu rozstrzygającego (mtDNA są przekazywane wyłącznie w linii żeńskiej).
BONUS
Jako ciekawostkę dodam że na terenie stanowiska w Meżyricz odkryto najstarszą mapę na Ukrainie. Wyrzeźbiono ją z kości mamuta. Dziś to wyjątkowe znalezisko jest eksponowane w Narodowym Muzeum Nauk Przyrodniczych Narodowej Akademii Nauk Ukrainy.
EE inne dane wskazują że każdy europejczyk tj. biały ma do paru procent genów neandertalczyka . Winią go o barwę naszej skóry jasne włosy i niebieskie oczy