O sprawie przypadkowego odkrycia, w trakcie pewnej inwestycji budowlanej grobu ofiar bitwy kunowickiej, informowałem was 3 tygodnie temu. Teraz dzięki naukowcom prowadzącym badania pola Bitwy pod Kunowicami, możemy powiedzieć znacznie więcej o tym pochówku.
Dwa pierwsze dni badań dały wiele nowych, interesujących odkryć i ustaleń. Po odsłonięciu wierzchniej warstwy ziemi i wstępnym oczyszczeniu materiału kostnego okazało się, że w grobie leży co najmniej 10 żołnierzy.
Guziki mundurowe odkryte w jamie grobowej potwierdzają wstępne ustalenia, że w grobie leżą żołnierze pruscy oraz co najmniej jeden Austriak i Rosjanin. Już to stanowi znaczące odkrycie i jest samo w sobie zaskakujące, bowiem regułą było rozdzielanie poległych należących do różnych armii.
Udało się również ustalić, że żołnierze byli obrabowani przed pochówkiem, jednak złożono ich do grobu w mundurach, po których zachował się ślad nie tylko w postaci guzików, ale i niekiedy jako spore fragmenty tkaniny mundurowej.
Kierownikiem badań jest Krzysztof Socha z Muzeum Twierdzy Kostrzyn, odbywają się one w ramach badań pola bitwy pod Kunowicami prowadzonych przez dr hab. Grzegorza Podrucznego prof. UAM z Collegium Polonicum w Słubicach oraz wolontariuszy, w tym z Sulęcińskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Historii „Denar”, Lubuskiego Towarzystwa Rekonstrukcji Historycznej oraz z Tempelburg Stowarzyszenie Historyczno – Kulturalne i inni wolontariusze niezrzeszeni. Badania wsparli również naukowcy z Wrocławia w składzie dr Paweł Konczewski, Katarzyna Król (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Katedra Antropologii) oraz Radek Biel (Archeologia Żywa).
Na pełne wyniki i podsumowanie badań muszą jeszcze Państwo chwilkę zaczekać. Z pewnością dzięki życzliwości prowadzących badania poinformujemy was o wszystkim wkrótce, w następnym artykule.
Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!