Prosto z Grunwaldu – pełne podsumowanie badań pola bitwy (GALERIA)

0
poszukiwacze znaleziska badania Grunwald 2020
VII edycja badan pola Bitwy pod Grunwaldem z 1410 roku

Nie będzie w tym żadnej przesady jeśli napiszę że sporym sukcesem zakończył się VII sezon archeologicznych badań pola Bitwy pod Grunwaldem. 70-ciu poszukiwaczy z całego kraju kolejny raz ruszyło „W pogoni za legendą”, weryfikując ją przy pomocy wykrywaczy metali. W tym roku odkryto dziesiątki niezwykłych zabytków, które koniecznie musicie zobaczyć!

Wczoraj (29.08.2020) zakończyły się badania pola Bitwy pod Grunwaldem z 1410 roku, zorganizowane przez Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Tak jak wszystkie poprzednie edycje, zbliżają nas i to wcale nie małymi krokami do coraz pełniejszego obrazu faktycznego przebiegu bitwy – cały czas zawężając jej pole zasięgu. Przy wykorzystaniu detektorów metali, 70 doświadczonych pasjonatów w formie wolontariatu przez 8 dni przebadało w sumie 100 ha okolicznych pól.

Co dokładnie udało się odkryć w tym roku detektorystom? – Prawie 40 grotów bełtów wystrzelonych z kusz oraz groty strzał łuków, fragment rękojeści i ostrza średniowiecznego korda wraz z jelcem, elementy oporządzenia jeździeckiego i rzędu końskiego jak; wędzidło, kawałki ostróg, strzemion i podkowy końskie. Dodatkowo znaleziono dwa srebrne krzyżackie szelągi i sporo obiektów wymagających wstępnego oczyszczenia w celu konkretnych identyfikacji.

W trakcie badań natrafiono na sporo ciekawych zabytków, które nie mają związku z samą Bitwą pod Grunwaldem jednak warte są uwagi. Znaleziono m.in. napoleońskie guziki, pistolet FN z okresu I wojny światowej, niemieckie monety i odznaczenia, monety z ostatnich wieków i żeton folwarczny, srebrny pruski sygnet imienny, prawdopodobnie rękojeść starego pistoletu czarno prochowego z ozdobnym okuciem, czy zakopany na głębokości ponad 1 metra zestaw starych metalowych i żeliwnych kociołków itp. Na to wszystko przypadło ponad 1,200 kilogramów złomu, którego w sumie z wszystkich dotychczas przeprowadzonych badań będzie już ponad 8 ton. Można sobie więc wyobrazić jak ciężką pracą obarczone jest odkrycie nawet kilkudziesięciu zabytków z epoki.

Założonym celem tegorocznych badań była weryfikacja podań z przekazów Jana Długosza, dotyczących odwrotu i pogoni za wojskami walczącymi po stronie zakonu, po przegranej bitwie. Poszukiwania zostały rozpoczęte więc od mniej „obfitych w znaleziska działek” – za to dających sporo informacji jak chociażby wspomniane zawężanie zasięgu faktycznego przebiegu wydarzeń z 15 lipca 1410 roku.

Największą sensacja z tegorocznych badań są dwa średniowieczne topory bojowe. Leżały w ziemi 600 lat, jednak wciąż są idealnie zachowane. Spoczywały na głębokości 70 cm w bagiennym, beztlenowym środowisku, które powstrzymało korozję i utlenianie metalu. Różnią się od siebie jedynie długością obsady, oba posiadają jeszcze zachowane kliny w postaci gwoździ mocujące toporzysko (trzonek).

Zgodnie z klasyfikacją prof. Głoska w stosowanej typologii są to dokładnie topory bojowe typu „Xa” oraz prawdopodobnie typ „IX”, znane m.in. z malowideł datowanych właśnie na XV wiek. Co tylko potwierdza ich możliwy czynny udział w historycznej bitwie. Z pewnością są to jedne z najbardziej ekscytujących zabytków odkrytych w trakcie organizowanych już 7 rok badań z udziałem poszukiwaczy. Dokonał go poszukiwacz Alexander Miedwiediew, autor kanału YT „Alex Time Traveller„.

Drugim takim wyjątkowym zabytkiem okazał się fragment korda, który jak wszystko wskazuje również ma ścisły związek z walkami na grunwaldzkich polach. Znalezisko to zostało odkryte przez Sławomira Badowskiego, członka SEH „Galicja”.

Poszukiwacze którzy odkryli najciekawsze zabytki w tym sezonie otrzymali nagrody ufundowane przez Wojewodę. W miejscach ciekawszych odkryć być może jeszcze w tym roku zostaną otworzone wykopaliska. Archeolodzy liczą że natrafiono na lokalizację po większym starciu, a szczegółowe badania pozwolą odkryć tam jeszcze inne zabytki bezpośrednio związane z tą legendarną średniowieczną bitwą.

Badania archeologiczne pól bitwy są też planowane jeszcze w przyszłych latach, ponownie sprawdzane będą te przeszukane już działki jak i te na które nie udało się dotychczas wejść. Często z przyczyn prozaicznych… takich jak nieustannie prowadzone na nich uprawy rolne.

Już wkrótce na moim kanale YT będzie relacja wideo prosto z badań i komentarzami uczestników i organizatorów – zapraszam do subskrypcji!

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

wykrywacze rutus alter argo ne
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.