W związku z prowadzoną od kilku miesięcy w miejscowości Jasło budową nowej obwodnicy, archeolodzy natrafili na nieznane dotychczas stanowisko. Zostało wstępnie wydatowane na epokę brązu!
Każdy kto trochę interesuje się historią tego regionu wie że kilka tysięcy lat temu intensywnie tętniło tutaj życie. Najlepszym tego przykładem jest jedno z najstarszych wielokulturowych grodzisk, odkrytych na terenie naszego kraju tzw. Karpackiej Troi. Uważnie przyglądając się wszystkim innym okolicznym wzniesieniom w powiecie jasielskim i jego okolicy, okazuje się że na większości były odkryte liczne ślady świadczące o bogatej przeszłości tych terenów we wszystkich epokach.
Dziwić więc może że tylko przy tak rozległej na przestrzeni kilkunastu kilometrów inwestycji budowlanej badania archeologiczne i nadzory prowadzone są tylko na niewielkich wycinkach. Badaniami zostało objęte tylko 12 arów, podzielonych na dwie części. Miało to ścisły związek z znajdującym się przy nowo powstającej drodze starym cmentarzem żydowskim. To właśnie jego śladów poszukiwali na zlecenie kierownika krośnieńskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z siedzibą w Przemyślu, gdy natrafili na nieznane dotąd ślady osadnictwa pradziejowego.
Pierwsze przesłanki na ten temat pojawiły się w listopadzie, a wątpliwości miał rozwiać kolejny etap badań. Który jak się okazało, ostatecznie potwierdził że w okolicy kirkutu znajdują się pozostałości po osadzie z epoki brązu. Termin zakończenia tych badań przypadał na 15 grudnia, jednak wczoraj osobiście odwiedzając to miejsce zauważyłem że prace tam jeszcze nie zostały zamknięte.
Jakie dokładnie obiekty odkryto w tym miejscu? Jak można było też niedawno przeczytać na lokalnym portalu Jasło4u, są to głównie jamy gospodarcze w których znaleziono m.in. 3 rodzaje ceramiki identyfikowanej z kulturą Trzciniecką i zakarpacką ludnością kultury Otomani-Füzesabony. Datować więc można ją na około 1650-1350 roku p.n.e.
Na ostateczne wnioski i drobiazgowe analizy trzeba jeszcze jednak zaczekać. Wiadomo jednak już że wspomniana ceramika to głównie fragmenty dzbanów. Znaleziono skorupy zarówno ceglaste i brunatne, ale i również ciemnoszare z wypełniaczem w postaci piasku – które są szczególnie charakterystyczne dla tego okresu. – wspomina Edyta Marek, archeolog prowadząca tam badania
Obecnie zdaniem archeologów, badania powinny być również kontynuowane w miejscu pomiędzy dwoma sprawdzonymi wycinkami. Cieszy mnie szczególnie że zmienili swoje zdanie… bo osobiście zwracałem im na to uwagę jeszcze końcem września. Na co dowodem jest dyskusja na stronie ich firmy w mediach społecznościowych.
Jak informuje teraz wspomniana Pani archeolog, prace te ze względu na mało sprzyjające warunki pogodowe mogły by się odbyć wiosną przyszłego roku.
– Dla mnie odkrycie śladów osadnictwa w tym miejscu było dużym zaskoczeniem. We wrześniu prowadziłam badania na istniejącym już wcześniej stanowisku nr 30. Tam odkryłam obiekt pochodzący z epoki wczesnego średniowiecza. Kiedy prowadziliśmy badania sondażowe pod kątem ewentualnej obecności pochówków na tym obszarze pojawiła się zarówno warstwa kulturowa, jak również pierwsze obiekty archeologiczne. Uważam, że dla historii samego Jasła i regionu jest to znaczące odkrycie, które potwierdza, że w epoce brązu obecna była tutaj kultura Trzciniecka, czy też Otomani. To fascynujące. Rodzą się bowiem pytania. Co stało się z tymi ludźmi? Gdzie mieli swój cmentarz? Dają one możliwość konstruowania dalszych przemyśleń i prowadzenia kolejnych badań – mówiła dla portalu Jasło4u, Edyta Marek
Oczywiście wpłyną one trochę na harmonogram realizacji inwestycji polegającej na budowie nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 992. Jednak zważywszy że mieszkańcy czekali na nią wiele lat, to niewielkie opóźnienia nie zrobią wielkiej różnicy. Gdyż jest to wyjątkowa i jedyna okazja by zbadać ten teren, który tylko dodam że jest też częścią mojego osiedla 'Górka Klasztorna’ na którym od urodzenia mieszkam, a którego ponad 85% jest już zabudowana przez domy jednorodzinne i zalana asfaltem.