W ubiegłą środę (05.08.2020) w siedzibie Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, odbyła się uroczystość oficjalnego, przekazania właścicielom, w tym Muzeum Okręgowemu oraz MKiDN, zbiorów i dzieł odzyskanych przez kryminalnych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Część z nich stanowiła straty wojenne.
W uroczystym przekazaniu wzięło udział wielu ważnych urzędników. O randze wydarzenia świadczy okoliczność, że część z odzyskanych przez organa ścigania prac została zidentyfikowana jako „straty wojenne” figurujące w katalogu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Odzyskano także inne zabytkowe i cenne muzealne przedmioty – utracone m.in. przez Miejskie Muzeum w Bydgoszczy w okresie II Wojny Światowej i tuż po niej: prace malarskie, graficzne, zbiory biblioteczne, a także meble – w znacznej części stanowiące spuściznę po Leonie Wyczółkowskim – jednym z czołowych przedstawicieli malarstwa realistycznego okresu Młodej Polski.
Pierwsze ze śledztw zostało wszczęte jeszcze w czerwcu 2019 roku w oparciu o informacje zebrane przez policjantów Wydziału Kryminalnego, a dotyczące podejrzenia przyjęcia i pomocy w ukryciu w Bydgoszczy dóbr o szczególnym znaczeniu dla kultury, pochodzących z Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, w tym zarejestrowanych jako straty wojenne.
W wyniku przeprowadzonych w toku dochodzeń i kilkudziesięciu przeszukań – zarówno u osób prywatnych, jaki i w antykwariatach – zabezpieczono łącznie ponad 400 obiektów, w tym zabytków archeologicznych oraz dzieł malarskich, z których część stanowiła – jak już wcześniej wspomniano – straty wojenne dawnego Muzeum Miejskiego w Bydgoszczy.
Dyrektor Muzeum Pan Wacław Kuczma wyraził wdzięczność i radość z powrotu w mury bydgoskiego Muzeum dzieł uznanych przed laty za bezpowrotnie utracone, podkreślając niezwykłą wartość odzyskanych prac i przedmiotów, związanych m.in. z życiem patrona Muzeum – Leona Wyczółkowskiego.
Podczas uroczystości zaprezentowano w jednej z sal ekspozycyjnych Muzeum część odzyskanych obrazów i przedmiotów, a także udostępniono prezentację multimedialną zawierająca podstawowe informacje na temat najcenniejszych eksponatów, która dostępna jest na stronie internetowej Muzeum oraz poniżej.
Śledztwa, w toku których odzyskano i zabezpieczono cenne dzieła sztuki i pamiątki po Leonie Wyczółkowskim, pozostają nadal otwarte.
Zarzuty popełnienia przestępstw związanych z zaborem części odzyskanych prac malarskich przedstawiono dotąd dwóm osobom, które zasadniczo przyznały się do ich popełnienia.