Bardzo smutna wiadomość – w wieku 90 lat zmarł pułkownik Waldemar Nowakowski pseudonim „Gacek”. O śmierci bohatera poinformował w mediach społecznościowych Jego syn. Był żołnierzem Armii Krajowej w stopniu pułkownika. Brał udział w walkach w okresie Powstania Warszawskiego, po wojnie walczył w drugiej konspiracji za co odsiedział wyrok w więzieniu.

Waldemar Jerzy Nowakowski, ps. Gacek (ur. 3 stycznia 1933 w Warszawie) – pułkownik Wojska Polskiego w stanie spoczynku, jeden z najmłodszych uczestników powstania warszawskiego. Po wojnie zaangażowany w działalność antykomunistyczną w ramach organizacji WiN.

„Wolność można odzyskać. Młodości nigdy. 28 listopada późnym wieczorem otoczony najbliższą rodziną zmarł mój Ojciec, Waldemar Jerzy Nowakowski. Powstaniec Warszawski, Więzień Polityczny Okresu Stalinowskiego. Ojciec. Dziadek. Teść. Rzaba.” – napisał syn Władysław

Pułkownik Waldemar Nowakowski – „Gacek” – był Powstańcem Warszawskim, Żołnierzem Niezłomnym, weteranem wojennym i byłym więźniem okresu stalinowskiego. Miał 11 lat gdy rozpoczął walkę o Naszą Ojczyznę. Służył w oddziale „Bakcyl” (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) – III Obwód „Waligóra” (Wola) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej – 2. Rejon – Szpital Polowy ul. Obozowa 85, zgłosił się do służby jako ochotnik. Podczas powstania był sanitariuszem i łącznikiem.

Po zakończeniu wojny zaangażował się w konspirację antykomunistyczną. Uczestniczył w akcjach dywersyjnych polegających na produkowaniu i rozlepianiu ulotek o tematyce patriotycznej i antysowieckiej. Był współorganizatorem Harcerskiego Ruchu Oporu. Na początku 1949 roku „Gacek” wraz z kolegami brał udział w operacji „Mitropa” próbując wysadzić w powietrze „błękitny pociąg” kursujący między Berlinem a Moskwą. Zakończyła się ona niepowodzeniem, Nowakowski został aresztowany przez UB. Za działalność wywrotową został skazany na jedenaście lat więzienia, zamienionego ostatecznie na sześć lat pozbawienia wolności. Jego ojciec mjr Władysław Nowakowski (1898-1964) był oficerem 30 pułku Strzelców Kaniowskich, również walczył w Powstaniu Warszawskim, był dowódcą zgrupowania „Żubr” na Żoliborzu. Pozostawił po sobie wyjątkowe muzeum.

Osobiście miałem przyjemność pomagać przy wsparciu prywatnego muzeum tego Powstańca oraz przeprowadzić z nim wywiad, którego części znajdziecie poniżej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.