W ubiegłym tygodniu w okolicach Góry Cergowej (Beskid Niski, powiat krośnieński) natrafiono na naszyjnik wykonany z brązu. Jest to kolejny niezwykły artefakt odkryty na tym terenie, tym razem znaleziony w potoku.
W ubiegłym tygodniu na terenie Podkarpacia w okolicach Góry Cergowej (Beskid Niski, powiat krośnieński) natrafiono na naszyjnik wykonany z brązu. Zabytek ma okrągły kształt, wymiary 16×16 cm i posiada końce sklepane oraz zwinięte w uszka. Został wykonany z pręta o przekroju czworobocznym. Stan zachowania znaleziska jest wyjątkowo dobry, pomimo odkrycia w górskim, kamienistym potoku.
Omawiany naszyjnik jest pierwszym tego typu znaleziskiem z terenu Beskidu Niskiego. Na podstawie analogicznych przedmiotów można odnieść go do wczesnej epoki żelaza czyli około IV wiek p.n.e. Zabytek z pewnością należał do kogoś majętnego lub o wysokim statusie społecznym. Trudno powiedzieć w jaki sposób znalazł się pośrodku „niczego”, jak i nawet czy w tym miejscu również wtedy był potok.
Badania poszukiwawcze w rejonie Góry Cergowej są prowadzone przez Wojciecha Pasterkiewicza z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Głównym celem jest rozpoznanie okolic Przełęczy Dukielskiej pod kątem kontaktów kulturowych w pradziejach i wczesnym średniowieczu. W pracach biorą udział jako wolontariusze m.in. członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznej „Galicja”: Artur Hejnar, Piotr Kubit, Piotr Bek, Dariusz Rysz oraz Krzysztof Wiśniewski – znalazca naszyjnika.
Wcześniej 4 lata temu również temu samemu poszukiwaczowi udało się na tym terenie odkryć równie ciekawy zabytek jakim jest buława gwieździsta z epoki brązu. Prace poszukiwawcze są w toku, mamy nadzieję, że przyniosą kolejne cenne oraz niezwykle ciekawe znaleziska.