NASA: Kluczowy składnik DNA mógł wytworzyć się w przestrzeni kosmicznej

1

Nowe badania sugerują, że cząsteczka cukru, która umieszcza „D” w DNA 2-deoksyrybozę – może istnieć w odległych zakątkach przestrzeni. Zespół astrofizyków NASA był w stanie stworzyć cukier DNA w warunkach laboratoryjnych naśladujących przestrzeń międzygwiezdną. Naukowcy wierzą, że wyniki, opublikowane we wtorek w Nature Communications, pokazują, że jeszcze jeden krytyczny dla życia pierwiastek chemiczny może być rozpowszechniony we wszechświecie i potencjalnie „zasiewać” również inne planety.

źródło: N.A.S.A.

„Nie wiemy jeszcze, czy życie jest powszechne we wszechświecie, ale jesteśmy pewni,że obecność elementów składających się na życie nie jest czynnikiem ograniczającym”, powiedział Michel Nuevo, badacz z Centrum Badawczego NASA’s Ames Research Center w Kalifornijskiej Dolinie Krzemowej i główny autor artykułu.

Wyniki badań są pierwszymi solidnymi dowodami na powstawanie cukru DNA w warunkach warunkach astrofizycznych.

Przestrzeń międzygwiezdna w laboratorium
Rozległe, mroźne, słabo zagęszczone obszary pomiędzy gwiazdami nie są tak puste, jak mogą się wydawać.
Przestrzeń międzygwiezdna zawiera pyły i gazy, które są bombardowane przez wysokoenergetyczne fotony i cząstki. Reakcje chemiczne zachodzą, choć bardzo powoli w temperaturach od -440 stopni Fahrenheita.

Były to warunki, które Nuevo i jego zespół symulowali w „komorze kosmicznej” w laboratorium Astrofizyki i Astrochemii. Zespół używał komory próżniowej, która zawierała substancję aluminiową schłodzoną do niemal absolutnego zera i dodawał gazową mieszaninę pary wodnej i zwykłego związku metanolu.
W tak niskiej temperaturze na powierzchni aluminiowej substancji utworzyła się lodowa warstwa.
Po napromieniowaniu komory promieniami ultrafioletowymi i ogrzaniu substancji, naukowcy zbadali otrzymany materiał i odkryli, że powstała rozmaitość pochodnych cukru, jak również złożona 2-deoksyryboza cukrowa.

W 2016 roku inny zespół badaczy we Francji dokonał podobnego laboratoryjnego odkrycia rybozy, cukru RNA wykorzystywanego przez organizmy do produkcji białek i uważanego za możliwy prekursor DNA w pierwszych formach życia na Ziemi.

„Przez ponad dwie dekady zadawaliśmy sobie pytanie, czy chemia, którą znajdujemy w kosmosie, może wytwarzać związki niezbędne do życia. Do tej pory nie znaleźliśmy ani jednego szerokiego zestawu cząsteczek, których nie da się wyprodukować w przestrzeni kosmicznej”, powiedział Scott Sandford, starszy naukowiec w laboratorium astrochemii Ames i autor nowej pracy.

Nowe odkrycie potwierdza, że istnieje wystarczająco dużo biologicznych cegiełek w międzygwiezdnej przestrzeni dla powstania życia.
Stąd komety i meteoryty mogą potencjalnie sprowadzić je na powierzchnię planety.

Jednak badanie mówi tylko o możliwości, ale nie dowodzi istnienia żywych istot na innych planetach.

Tłumaczenie RFpNeFeFiFcL.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.