Wyjątkowego odkrycia dokonali archeolodzy badający dno najdłuższego litewskiego jeziora Oświe. W trakcie jednego z badań akwenu odkryto niezwykle dobrze zachowane szczątki wraz z uzbrojeniem należące do średniowiecznego wojownika!
W trakcie badań archeologicznych w zlokalizowanym na północ od Wilna jeziorze Oświe, archeolodzy odkryli na jego dnie szczątki wojownika wraz z uzbrojeniem, którego wstępnie wydatowano na XV-XVI wiek.
Odkrycia dokonano w trakcie badania dna, w pobliżu starego mostu w okolicy miejscowości Dubinki. Szczątki zalegały pod warstwą piachu i mułu. Jest to nie lada sensacja archeologiczna nie tylko w skali Litwy, praktycznie niespotykane jest aby odkryć pod wodą praktycznie nienaruszony szkielet sprzed ok. 500 lat, w dodatku z uzbrojeniem.
Jak ustalili archeolodzy szczątki te nie pochodzą z pochówku, jest to pierwszy taki przypadek na Litwie. To właśnie zaleganie w mulistym dnie, bez dostępu tlenu wpłynęło na tak dobre ich zachowanie. Antropolodzy, badający szkielet odkryty w jeziorze, wstępnie ustalili że należy on do młodego mężczyzny. Na ten moment jednak nie znamy przyczyn jego śmierci, mają to ustalić szczegółowe analizy w Instytucie Medycyny Uniwersytetu Wileńskiego. Zabytki trafiły natomiast do litewskiego Muzeum Narodowego w celu konserwacji.
Jak wspomniałem wraz z szczątkami odkryto bardzo dużo świetnie zachowanych przedmiotów osobistych i uzbrojenia należących do wojownika. Był to m.in. żelazny miecz, skórzane buty w wyjątkowo dobrym stanie, dwa dodatkowe noże, fragment pasa. Właśnie ze względu na to charakterystyczne uzbrojenie, badacze sądzą że mają do czynienia z typowym wojownikiem dla tamtego okresu.
Jezioro Oświe jest okresowo badane przy użyciu podwodnych metod archeologicznych już od 1998 roku.