To sensacyjne znalezisko pod Krasnymstawem dokłada kolejną ważną cegiełkę do historii tego regionu – sztylet sprzed ponad 3,5 tys. lat znaleziony wykrywaczem metali przez poszukiwacza!

„W ostatni weekend podczas poszukiwań ukrytych oraz porzuconych zabytków w okolicach miasta Krasnystaw członek naszego stowarzyszenia, Grzegorz Rękas natrafił na niecodzienne znalezisko jakim okazał się sztylet z epoki brązu! Tego typu zabytki archeologiczne w Polsce są niezykle rzadkie. Kilka lat temu na Podkarpaciu podobnym znaleziskiem mogło pochwalić się Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne Galicja. Obecnie ciężko powiedzieć, czy jest to pierwszy tego typu obiekt okryty na Lubelszczyźnie, ale na pewno będzie on tematem licznych badań I prac naukowych.” – przekazał Wojciech Werus, prezes Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawcze ,,Wolica” Woj

Warto dodać, że sztylety takie często znajdowane są w bogato wyposażonych grobach mężczyzn, zwanych grobami wojowników. Dlatego też wielu specjalistów uznaje je za obiekty ceremonialne, które miały świadczyć o tożsamości i statusie zmarłego. Być może obiekt ten jest tylko częścią większej układanki? Teraz sztylet wraz z dokumentacją trafił pod skrzydła Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z Delegaturą w Chełmie. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na wyniki badań i analiz, które nakreślą prawdziwe przeznaczenie i pochodzenie tej niezwykłej pradawnej broni, która przetrwała do dnia dzisiejszego.

„Pan Wojciech Werus ze Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego „Wolica” z siedzibą w Izbicy przekazał do Delegatury WUOZ w Chełmie unikatowy w skali kraju zabytek archeologiczny – sztylet brązowy. Zabytek został znaleziony przez p. Grzegorza Rękasa na terenie gminy Krasnystaw podczas poszukiwań, prowadzonych przez Stowarzyszenie na podstawie pozwolenia Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Niestety, nie znamy kontekstu zabytku, który znaleziono pod płytką warstwą ziemi. Podobny zabytek znaleziono kilka lat temu na Podkarpaciu, łącząc go z kulturą Otomani-Füzesabony. Wydaje się jednak, że analogię dla sztyletu chełmskiego stanowi znalezisko z powiatu olsztyńskiego (Kosyń, gm. Dobre Miasto – stan. II), pochodzące z grobu, zaliczane przez W. Blajera, J. Sobieraja i A. Szpunara do odmiany Smoszew. Według prof. dr. hab. Marka Gedla analogie do znalezisk tego typu występują najczęściej w kręgu środkowodunajskich kultur mogiłowych z terenu Czech, Austrii i Słowacji (faza Regelsbrunn/Kosziderpadlás), których oddziaływania widoczne są w Polsce od początków II okresu EB (1600-1300 p.n.e.).” – czytamy w komunikacje Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

Zdjęcia: Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze ,,Wolica” i Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Kopia takiego sztyletu wykonana przez znanego rekonstruktora-kowala Waldemara Duszkę ps. IBOR fot. Bartłomiej Stój

Sztylet z terenu gminy Krasnystaw zachowany jest w dobrym stanie. Krawędzie nie noszą śladów zużycia. Głownia sztyletu jest uformowana symetrycznie, w kształcie soczewkowatym (liściowatym). Ma słabo zaznaczone (pozorne) żeberko, utworzone przez lekko romboidalny przekrój. Półkolista płytka do mocowania uchwytu zaopatrzona jest w trzy nity. Zabytek ma długość około 16 cm, szerokość około 4 cm w najszerszym miejscu i około 0,5 cm w najwęższym.Sztylet jest pierwszym tego typu znaleziskiem na obszarze działania Delegatury WUOZ w Chełmie, tj. na ternie powiatów chełmskiego, krasnostawskiego i włodawskiego. Unikatowy zabytek przekazany zostanie do zbiorów Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkimonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.