Skarb datowany na 1400-1200 pne. został odkryty w 1890 roku przez Heinricha Schliemanna (1822-1890) – odkrywcę i badacza Troi. Zawiera on wiele bezcennych artefaktów wykonanych ze złota i nie tylko jednak było w nim coś znacznie interesujące. Mianowicie są to siekierki, które do dziś uważane za najcenniejsze odkrycia dokonane w trakcie całego okresu wykopalisk trojańskich.
Dwie z nich wykonane są z Nefrytu kolejna z Jadeitu a ostatnia z Lapis lazuli, łączą je najwyższe umiejętności trojańskich kamieniarzy i profesjonalnego poziomu obróbki kamienia, które można w uzasadniony sposób nazwać prawdziwym arcydziełem sztuki cięcia kamienia z epoki brązu.
Nigdy później nie odkryto podobnych zabytków. W przeciwieństwie do oryginalnych podobnych toporków z brązu, one same nie posiadają wartości bojowych i stanowią szczyty różdżki, święte symbole władzy królewskiej.
Obecnie uważa się, że Troja była miastem usytuowanym na wzgórzu Hisarlık w dzisiejszej Turcji. Pierwsze badania na tym terenie przeprowadził w latach 1871-1894 niemiecki archeolog-amator Heinrich Schliemann z asystującym mu od 1882 Wilhelmem Dörpfeldem. Na wzgórzu odkryto wówczas pozostałości 9 miast zakładanych w tym samym miejscu. Późniejsze badania z udziałem Carla Blegena w latach 1932-1938 przyniosły pierwsze poważne opracowanie naukowe. W 1989 roku pracę na tym terenie rozpoczęła misja Manfreda Korfmanna z Tybingi. Dopiero wtedy rozpoczęto prace nie tylko na cytadeli, ale też w tzw. dolnym mieście, które znajdowało się u jej stóp i miało kilkakrotnie większą powierzchnię.
Archeolog Heinrich Schliemann (1822-1890) fot. Universitätsbibliothek Heidelberg (CC BY-SA 4.0) Archeolog Wilhelm Dörpfeld (1853-1940) Lwia brama w mitycznych Mykeny, na zdjęciu Schliemann i Dörpfeld
Opisana w Iliadzie Troja była najprawdopodobniej szóstym lub siódmym z kolei miastem zbudowanym na wzgórzu Hisarlık. Została zburzona w połowie XIII wieku przed naszą erą, albo na początku XII wieku przed naszą erą.
Mur na terenie wzgórza Hisarlık identyfikowanym jako stolicę Troi fot. CherryX per Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0) Ściany akropolu pamiętające bitwę 3,2 tys lat temu fot. CherryX per Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0) Ściany Troi Priama (po lewej) i Rzymskiej Troi (po prawej) fot. QuartierLatin1968 (CC BY-SA 2.0) Widok z twierdzy na równinę od strony morza egejskiego
fot. Bgabel at wikivoyage shared (CC BY-SA 3.0)Ruiny mitycznego miasta Troja
fot. Elelicht (CC BY-SA 3.0)
Niektórzy uczeni utożsamiają Troję z miastem zwanym przez Hetytów Wilusa. Ostatnie miasto (Troja IX) zostało założone przez cesarza rzymskiego Oktawiana Augusta w I wieku n.e. i upadło ostatecznie 300 lat później w czasach Bizancjum.
Postarałem się zebrać dla Was wszystkie ważniejsze zabytki ruchome odkryte w trakcie wykopalisk w mitycznym starożytnym mieście Troja i Mykeny, gdzie został pochowany król Agamemnon. Patrząc na artefakty i mając w pamięci ekranizację filmową legendy z 'Trojańskim koniem” jako symbolem pychy i upadku miasta. Nie trudno sobie wyobrazić jak królewskie rodziny używały te przedmioty w codziennym życiu, a trojańskie i mykeńskie kobiety w arystokracji podkreślały nimi swój poziom znacznie wyróżniając się od reszty.
Skarb odkryty w Troi Przedmioty odkryte na terenie Troi Złoty diadem z zawieszkami znaleziony w Troi Złoty diadem fot. wikimedia commons Złota broszka ze skarbu fot. I, Sailko (CC BY-SA 3.0) Złoty bukłak i złote naczynia fot. wikimedia commons Złoty diadem z zawieszkami fot. wikimedia commons Złota sosjerka z dwoma uszami fot. wikimedia commons Złota maska króla Agamemnona odkryta w legendarnym mieście fot. DieBuche (CC BY-SA 3.0) Złoty skarb odkryty w trakcie badań starożytnego miasta Mykeny
fot. wikimedia commons
Mam nadzieję że przybliżyłem Wam chociaż trochę to legendarne odkrycie, które przeszło na zawsze do annałów historii i archeologii.
Najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Super się czyta Pana artykuły proszę o więcej. Np. O twierdzy Carkasson w pd. Wschodniej? Francji.
Pozdrawiam
Dobry artykuł. Znalazłem informacje które szukałem.