Kiedyś to było… ułańska polska szabla wz. 34 „Ludwikówka”

1
Wrześniowa ułańska Polska szabla wz. 34
Wrześniowa ułańska Polska szabla wz. 34 "Ludwikówka" fot. Tomasz (tominew)

Wrześniowa, ułańska, polska szabla wz. 34 „Ludwikówka” używana w pułkach kawalerii i była ostatnią polską szablą bojową używaną we wrześniu 1939 roku. Dla każdego pasjonata historii jest to symbol kunsztu konstruktorów i bohaterstwa naszej kawalerii.

Samo odkrycie na którego podstawie powstał ten wpis zostało opisane na moim FB ponad 5 lat temu, wciąż myślę ze względu na sam kunszt i historię szabli wart jest odświeżenia.

Szabla wz. 34 „Ludwikówka” to broń biała używana w polskich pułkach kawalerii w latach 1935–1939. Była ostatnią polską szablą bojową używaną w wojnie obronnej Polski we wrześniu 1939. Nazwa „Ludwikówka” pochodziła od miejsca wytwarzania, tj. od Huty „Ludwików” w Kielcach, zaś nazwa tej od nazwiska założyciela.

Aby szabla wz. 1934 zakwalifikowana została do odbioru musiała:
– przebić sztychem blachę grubości 2 mm przez spuszczenie głowni z wysokości 2 metrów;
– pięciokrotnie przeciąć pręt stalowy o średnicy 5 mm na podkładzie ołowianym bez uszkodzenia ostrza;
– przejść próbę uderzenia grzbietem i płazem głowni w obły pień twardego drewna bez pęknięć okładziny i uszkodzenia głowni;
– głownia oparta na drewnie i poddana ręcznemu naciskowi kilkakrotnie i obustronnie (strzałka ugięcia 150 mm w każdą stronę) nie mogła się odkształcić;
– pochwa płasko ułożona na dwóch podkładkach (przy szyjce i ostrodze), obciążona ciężarem 120 kg, nie mogła wykazać odkształceń ani pęknięć;

1 lipca 1938 roku Wojsko Polskie posiadało 39 564 takich szabel. Jednostki kawalerii otrzymały je dla całego stanu przewidzianego w tabeli mobilizacyjnej. Otrzymały je również inne jednostki, a to Szkoła Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim, czy 2 pułk artylerii lekkiej.

Odkrycia dokonał Tomasz (tominew) w miejscu przebijania się oddziałów kawalerii armii Poznań i Pomorze spod Bzury do stolicy, województwo mazowieckie – za zdjęcia serdecznie dziękuje i pozdrawiam! Dodam że artefakt ten od wielu lat można oglądać w Muzeum. Niebawem będzie dostępny filmik z odkrycia.

Tak powyższa szabla wygląda po konserwacji fot. Tomasz (tominew)

Tomasz nie był oczywiście jedyną osobą którą było dane odkryć ten bezcenny artefakt. Pozwolę sobie zaprezentować jeszcze kilka odkrytych „Ludwikówek”, które przewinęły się przez mojego bloga.

Szabla odkryta 5 lat temu przez Marcina 20 km pod Lublinem:

Szabla wz.34 odkryta na Ukrainie przez Ruslana:

Szabla Ludwikówka znaleziona w Chełmnie nad Wisłą przez Patryka:

Kolejna Polska szabla wz. 1934 odkryta na Ukrainie:

Szabla w pochwie znaleziona i podesłana przez „ekipę ZRO” z lubelskiego.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

wykrywacze rutus alter argo ne
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.