Nowe odkrycie na Ziemi Łobeskiej – kamienny krąg Gotów w gminie Resko, w województwie zachodniopomorskim. Przez krótki czas wydawało się, że położonym najdalej na zachód kamiennym kręgiem kultury wielbarskiej jest ten z Pławna, jednak ostatnie odkrycie z Ziemi Łobeskiej każe zmienić ten pogląd.

Tajemnicze kamienne kręgi odkrywane były jak dotąd w Odrach (powiat chojnicki, gmina Czersk). Jest to znane od ponad 100 lat największe skupisko kurhanów i kamiennych kręgów w naszym kraju. Innym takim miejscem jest są Węsiory (powiat kartuski, gmina Sulęczyno). W latach 20. XX wieku odkryto tam cmentarzysko gockie, na które składa się zespół kurhanów i kamiennych kręgów. Cmentarzysko kurhanowe oraz kamienne kręgi można spotkać również na terenie rezerwatu Leśno (powiat chojnicki, gmina Brusy). Lista miejsc na szlaku kamiennych kręgów jest jednak o wiele dłuższa, teraz dojdzie do niej również powiat łobeski.

„O prawdopodobnym istnieniu kamiennego kręgu na terenie gminy Resko, dowiedzieliśmy się z przeprowadzonej w 2017 r. kwerendy. Informacje jakie były zawarte w XIX w. źródle, na które udało nam się trafić, pozwalały na dość precyzyjnie określenie jego wymiarów oraz lokalizację. Kiedy planowaliśmy wyjście w teren celem weryfikacji tej informacji mieliśmy świadomość, że znajduje się na terenie lasów. Po przybyciu na miejsce okazało się jednak, że interesujące nas stanowisko położone jest na obszarze młodej, ogrodzonej uprawy, a jej wysokość nie przekracza 4 m. Na takie tereny leśne obowiązuje zakaz wstępu.” – wspomina Bogdan Przybyła, z Łobeskiej Fundacji Archeologicznej

Pławno – kamienny krąg Gotów fot. B. Przybyła

Podobnie w ten sam sposób 6 lat temu w gminie Pławno, koszalińscy archeolodzy po zgłoszeniu od leśników, przebadali miejsce odkrywając kamienne kręgi. Następnie 2 lata później przeprowadzili szeroko zakrojone badania wykopaliskowe, które wykazały istnienie 3 kamiennych kręgów i cmentarzyska. Stanowisko (cmentarzysko) zostało wydatowane między I a III wiekiem naszej ery. Założyli je Goci, czyli wschodniogermański lud pochodzenia skandynawskiego. Takie znaleziska są wciąż dużą rzadkością na naszych terenach, większość z nich została zapewne zniszczona w przeszłości.

Przestrzegając przepisy zrezygnowano wtedy z dalszych badań i weryfikacji. – „Po roku czasu zatelefonował do nas jeden z zaprzyjaźnionych pracowników Nadleśnictwa Resko, Leszek Simonowicz i poinformował, że na obszarze pewnego młodnika zauważył nienaturalne skupisko kamieni, układające się w krąg oraz przesłał wycinek mapy z zaznaczoną lokalizacją. Wówczas już wiedzieliśmy, że poszukiwany przez nas kamienny krąg rzeczywiście istnieje i zachował się do naszych czasów.” – opowiada dalej wdzięczny prezes Łobeskiej Fundacji Archeologicznej

Wskazuje on również na bardzo poprawne zachowanie reskich leśników, którzy w trakcie przygotowywania terenu pod nasadzenia, nie tylko nie zniszczyli obiektu, ale co więcej, pozostawili rosnący na tym obszarze starodrzew.

Kamienny krąg ma około 20 m średnicy i może liczyć 2000 lat. W jego bliskim sąsiedztwie znajdują się również pokryte kolistym brukiem, o średnicy około 3 m pochówki. Na jednym z nich zachowała się piękna kamienna stela.

Fundacja przekazała wszelkie informacje o obiekcie naukowcom z ośrodka szczecińskiego zajmujących się okresem wpływów rzymskich. Planowana jest teraz weryfikacja przez badania archeologiczne. Jeśli potwierdzi się chronologia tego obiektu, będzie to najdalej położony na zachód krąg Gotów.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.