Niezwykły zabytek archeologiczny, który wcześniej był wyrzucony przez pogłębiarkę został odkryty na brzegu Dziwny – jest to toporek rogowy datowany od nawet 9 do 7 tys. lat! Został odkryty przez spacerowicza, którzy przekazał go do muzeum.
Do tego sensacyjnego odkrycia doszło 24 listopada. Pradziejowe narzędzie zostało znalezione przy nabrzeżu jachtowym w Międzywodziu – pochodzi jednak z całkiem innego miejsca. Wyrzucony tam przez pogłębiarkę urobek pochodzić miał z Dziwny, a dokładnie był zebrany na wysokości stacji paliw w Dziwnowie w trakcie pogłębiania nabrzeża.
„W dniu dzisiejszym zostaliśmy poinformowani przez pana Michała Mączkę, mieszkańca Międzywodzia o odkryciu przez niego przy nabrzeżu jachtowym w Międzywodziu cennego zabytku archeologicznego, a mianowicie rogowego toporka datowanego wstępnie na okres późnego mezolitu i początek neolitu, czyli na okres sprzed 9-7 tys. lat.” – poinformowało kilka dni temu Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
Na zabytek pan Michał miał natrafić podczas porannego spaceru wzdłuż rowu melioracyjnego, w miejscu gdzie prowadzone są obecnie prace rekultywacyjne. Toporek został wykonany z podstawy pnia poroża. Jego długość wynosi 12 cm, a szerokość 7 cm, średnica otworu wynosi natomiast 2 cm, waży dokładnie 245 gram.
O odkryciu poinformowany został Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie.
Zdjęcia: Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!
W normalnym kraju mógłby go sprzedać za grube pieniądze. U nas dostanie najwyżej dyplom od dyrektora muzeum i poklepanie po plecach, a hajs na jego znalezisku zarobią inni.
Gdybym ja coś takiego znalazł, to bym nie zabrał, bo to byłoby przestępstwo, ale zostawiłbym to tam gdzie jest.