Dwa miecze z pazurami niedźwiedzia to znalezisko archeologów w szwedzkiej gminie Köping (okrąg Västmanland 120 km na zachód od Sztokholmu). Odkryte artefakty są ich zdaniem znacznikami miejsca pochówku wojownika z epoki Wikingów. 

fot. Arkeologerna Statens historiska museer

Osada znajduje się wprawdzie daleko od wybrzeży Bałtyku, ale w dolinie jeziora Melar połączonego z morzem. W tym regionie Szwecji mieszkało plemię Swionów. Był to także ważny szwedzki port i miasto targowe w epoce Wikingów, więc nie było chyba niespodzianką, że zespół badaczy odkrył artefakty należące do elitarnego wikinskiego kupca lub handlarza. W jednym z kopców odkryto grzebień, fragment gry i dużą liczbę szklanych paciorków. W innym archeolodzy znaleźli parę mieczy z epoki wikingów, zakopanych płytko i… stojących pionowo.

fot. Arkeologerna Statens historiska museer

Na terenie pochówku w Västmanland do tej pory znaleziono około 100 grobów z wczesnej epoki wikingów oraz dwa kopce. W najnowszym opisie z wykopalisk profesor Anton Seiler, archeolog z Państwowego Muzeum Historycznego w Sztokholmie, podał, że zespół „odkrył rękojeść jednego z mieczy wystającą z ziemi, bezpośrednio pod darnią.” Badacze uważają, że dwa miecze zostały wykute około 600 – 1000 roku naszej ery.  Seiler sugeruje, że miecze mogły zostać umieszczone na kopcu aby uhonorować i upamiętnić zmarłych krewnych. Oznaczanie w ten sposób grobów ma długą tradycję w Europie.  Najwcześniejsze znaczniki grobowe w Europie były ogromne megality pochodzące z kultur celtyckich około 3000 lat p.n.e. 

Oprócz mieczy archeolodzy odkryli także kawałek grzebienia oraz pazury niedźwiedzia.

Wyrabianie grzebieni w Skandynawii w epoce Wikingów było bardzo pożądanym rzemiosłem, gdyż grzebień służył do mycia włosów, ale pełnił funkcje religijne, będąc symbolem oczyszczenia. Z kolei pozostałości niedźwiedzich pazurów mogą być pamiątką od… ulubionego zwierzęcia zmarłego. Skandynawskie sagi pełne są opowieści o hodowanych niedźwiedziach domowych. I nie była to fikcja literacja, gdyż w tym czasie ludzie hodowali niedźwiedzie jako maskotkę. Młode niedźwiedzie były często chwytane, a następnie udomowione w wioskach Wikingów. Takie zwierzęta miały pełnić także funkcje obronne.

fot. Arkeologerna Statens historiska museer

Artykuł na podstawie Ancient Origins opracowany przez “Historię, jakiej nie znacie”. Poniżej znajdziesz najnowszy odcinek podcastu. Zapraszam do słuchania, warto: 

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.