Dokładnie 106 lat temu wybuchła I wojna światowa – pochłonęła 14 mln istnień

0
Mozaika zdjęć z I Wojny Światowej fot. Wikimedia Commons

Wszystko rozpoczęło się miesiąc wcześniej od zamachu w Sarajewie dokonanego na następcę austro-węgierskiego tronu arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i jego żonę Zofię, księżnę Hohenberg I wojna światowa w sumie pochłonęła 14 mln istnień ludzkich!

Zamach w Sarajewie
Zamach na Austro-Węgierską rodzinę królewską został dokonany 28 czerwca 1914 roku przez bośniackiego Serba Gawriło Principa, członka serbskiej nacjonalistycznej organizacji „Młoda Bośnia”. Princip wraz z pięcioma innymi uczestnikami zamachu powiązany był z serbską tajną organizacją „Zjednoczenie lub śmierć”, popularnie nazywaną „Czarna Ręka”, którą kierował Dragutin Dimitrijević pseudonim „Apis”, szef serbskiego wywiadu wojskowego.

Gavrilo Princip strzela do pary książęcej fot. Achille Beltrame, via Wikimedia Commons

Morderstwo następcy tronu austro-węgierskiego stworzyło napięcie pomiędzy Wiedniem a Belgradem. Austro-Węgry wysunęły ultimatum domagając się usunięcia wrogiej propagandy, a także udziału reprezentantów rządu cesarsko-królewskiego w śledztwie na terenie Serbii. Odrzucenie części żądań przez Serbię doprowadziło do tzw. kryzysu lipcowego, a w konsekwencji do wybuchu I wojny światowej

Wybuch pierwszej wojny światowej
Pierwsza wojna światowa przed II wojną światową nazywana była „Wielką Wojną” Trwała ona od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918, rozpoczęła się gdy Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii. Walki toczyły się pomiędzy ententą (Trójporozumieniem), tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917) a państwami centralnymi (Trójprzymierzem), tj. Austro-Węgrami i Niemcami, wspieranymi przez Imperium Osmańskie oraz Bułgarię.

Był to największy konflikt zbrojny w Europie od czasu wojen napoleońskich. Wojna zakończyła się klęską państw centralnych, likwidacją mocarstw Świętego Przymierza oraz powstaniem w Europie Środkowej i Południowej licznych państw narodowych. Była też jedną z głównych przyczyn rewolucji lutowej i rewolucji październikowej w Rosji. W jej wyniku zginęło ponad 14 milionów ludzi. Mimo ogromu strat i wstrząsu wywołanego nimi, wojna ta nie rozwiązała większości konfliktów, co 21 lat później doprowadziło do wybuchu II wojny światowej. I wojna światowa była zderzeniem XX-wiecznej techniki z XIX-wieczną strategią i taktyką. Wybuch I wojny światowej wyznaczył symboliczny koniec wieku XIX oraz koniec hegemonii europejskiej na świecie. Od jej zakończenia coraz większą rolę w stosunkach międzynarodowych zaczęły odgrywać Stany Zjednoczone i utworzony w 1922 r. ZSRR.

Strzelcy australijscy na kładce, w „lesie” Château, 1917 fot. Frank Hurley, via Wikimedia Commons
Straty po stronie „Trójporozumienia”
(Ententa)
5,1 mln zabitych
12,83 mln rannych
4,1 mln zaginionych
Straty po stronie Trójprzymierza”
(Państwa centralne)
3,4 mln zabitych
8,38 mln rannych
3,6 mln zaginionych

Koszulka Zwiadowca Historii wykonana jest z najwyższej jakości bawełny tkanej u nas i WYKUTA w 100 % w Polsce.

Pewne wykrywacze z najwyższej półki… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.