Przez trzy dni ponad 200 osób przeszukiwało teren Twierdzy Modlin – odkryli około 1000 artefaktów, w tym niektóre ściśle związane z historią Twierdzy.
W dniach 19-21.08.2022 w ramach wydarzenia Dni Twierdzy Modlin odbył się I Zlot Detektorystów. W wydarzeniu wzięło udział ponad dwieście osób – poszukiwaczy wraz z osobami towarzyszącymi – a ogółem Twierdzę w tych dniach odwiedziło ponad 3000 osób! Organizatorem zlotu było Stowarzyszenie Historyczno Badawcze Triglav, a wszystko odbyło się przy wsparciu właściciela terenu Grupy Konkret i Twierdzy Modlin.
Twierdza Modlin to jedna z najsłynniejszych budowli wojskowych. Stanowi doskonały przykład architektury obronnej, największy tego typu w Polsce i jeden z największych w całej Europie. To właśnie tu podczas I Zlotu, pasjonaci poszukiwali wszelkich śladów po burzliwej historii Twierdzy Modlin. Dzięki wydarzeniu udało się odkryć około 1000 artefaktów, a wśród nich te, które są związane ściśle z jej historią.
Co udało się odkryć? – „Mamy artefakty z okresu I Rzeczpospolitej, kiedy podczas Potopu Szwedzkiego w 1655 roku istniała warownia na tzw. Wyspie Szwedzkiej (obecnie Spichlerz) oraz w miejscu obecnej twierdzy. Szwedzi docenili to miejsce pod względem strategicznym i zainicjowali budowę fortów ziemno-drewnianych. Późniejszy okres to panowanie Napoleona, który rozpoczął budowę Twierdzy Modlin. Mamy ślady w postaci kul kartaczowych, armatnich i karabinowych z oblężenia i walki w 1813 roku z Moskalami. Mamy pełno przedmiotów z rozbudowy Twierdzy Modlin, która przemianowana została przez Rosjan na Nowogieorgiewsk. Pozyskaliśmy liczne artefakty z walk w czasie I i II wojny światowej.” – mówi Sławomir Kaliński, Triglav – Stowarzyszenie Historyczno Badawcze
Odkryto też kilka niebezpiecznych przedmiotów, które wymagały wezwania służb. Wezwani saperzy zabezpieczyli niewybuchy w postaci pocisku artyleryjskiego 155mm oraz radzieckiej miny przeciwpancernej.
Innym ciekawym znaleziskiem był odkryty destrukt rewolweru Bodeo model 1889. Został on okazany Policji, następnie przekazany do konserwacji. Podobnie jak pozostałe zabytki zasili wystawę Muzeum Modlin Prochownia.
Przedstawiam galerię ciekawych znalezisk, które dzięki pasjonatom udało się pozyskać na I Zlocie Detektorystów w Twierdzy Modlin. Znaleziono m.in.: 6 francuskich manierek mle wz. 1877, dwie polskie manierki wz. 31 i jedną niemiecką manierkę M1915/17. Guziki – od carskich grenadierskich, pułkowych, marynarskich, po angielskie i amerykańskie guziki z I WŚ, nasze pochodzące z Armii Hallera wz. 19, wz. 28 i niemieckie groszki z II WŚ. Kule armatnie i kartaczowe okres napoleoński, hak do podwieszania armat okres carski. Bardzo ciekawy artefakt to np. Licznyj znak 4 roty artylerii Twierdzy Zegrze, która stacjonowała na terenie Twierdzy Modlin. Trafiono też fragment orła z niemieckiej Pikielhauby. 9 Polskich orzełków wz. 19. Destrukt miny radzieckiej pmz-40. Wspomniane wyżej niewybuchy i rewolwer oraz elementy niemieckiej bomby lotniczej z II WŚ. Radziecki hełm ssz-40. Cały przekrój pocisków – od broni czarnoprochowej po mausera z II WŚ, oraz cały przekrój łusek – od broni czarnoprochowej po Polski karabin przeciwpancerny wz. 35 „Ur”.
Cały czas trwają jeszcze prace na identyfikacją i segregacją znalezisk, które po specjalnym raporcie do WKZ trafią do konserwacji by ostatecznie trafić również do Muzeum Modlin Prochownia. Odkryte zabytki pokazują bardzo ciekawą i zawiłą historię Twierdzy Modlin.
Zdjęcia: Triglav – Stowarzyszenie Historyczno Badawcze
Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!
Od czego ta łuska wie ktoś?
od broni palnej.
Hahahaha
Jest opisana. Od karabinu Ur.