Zdobiona bransoleta kultury łużyckiej pochodząca z wczesnej epoki żelaza (ok. VII-VI w. p.n.e.) została odkryta przy pomocy wykrywacza metali w województwie śląskim.
Poszukiwacze kolejny raz dokładają małą cegiełkę do naszego wspólnego dziedzictwa i kultury, odkrywając kartę z przeszłości. Poszukując detektorem metali na terenie gminy Żarki w województwie Śląskim Piotr Filas członek grupy „Perun” odkrył niezwykły artefakt sprzed naszej ery.
„Podczas prowadzonych poszukiwań przez Grupę Częstochowską PERUN na terenie gminy Żarki nasz kolega Piotrek Filas odnalazł niepospolite przedmioty które jak się okazało są zabytkami archeologicznymi. Piotrek Filas odnalazł część bransolety z brązu zdobionej pięknymi wzorami, kółko z brązu (prawdopodobnie element ozdoby), oraz drut z brązu (prawdopodobnie kabłączek skroniowy).” – przekazał prezes grupy Daniel Mader
Znalezisko zostało wstępnie wydatowane na wczesną epokę żelaza tj. okres halsztacki D, czyli około VII-VI wiek p.n.e. Bransoleta (lub naramiennik spiralny) została wykonana z brązu i ma formę taśmy ozdobionej oryginalnym motywem oczkowym, połączonym z ukośnymi nacięciami i poprzecznymi żłobkami, jest to ozdoba charakterystyczna m.in. dla kultury łużyckiej. Artefakt najprawdopodobniej zostanie przekazany do Częstochowskiego Muzeum. Na ten moment trafił on do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków delegatura w Częstochowie.
„I tak dzięki przypadkowi i ogromnej pracy włożonej w naszą pasję ocaliliśmy przed nieuchronnym zniszczeniem kolejne zabytki archeologiczne. Mamy nadzieje, że dzięki temu odkryciu wzbogacimy naszą wiedzę o praprzodkach.” – dodaje prezes grupy Perun
Tutaj w animacji 3D możecie zobaczyć praktycznie identycznie zdobioną bransoletę kultury łużyckiej, która znajduje się w Muzeum w Grudziądzu. Przedstawiona bransoleta co prawda jest kompletna, ale zobaczyć jak ciekawy zabytek został odkryty i jak może on się prezentować po konserwacji. Muszę też dodać że równie podobny zabytek określony mianem „naramiennika spiralnego typu kujawskiego” odkryto w depozycie z Karkowa (powiat kołobrzeski) i znajduje się on w Muzeum Narodowym w Szczecinie.
Zdjęcia: Grupa Częstochowska PERUN
Siekierka z przed 3,5 tys. lat teraz bransoleta z przed 2,5 tys. lat. BRAWO !!! A wszystko to zgniłoby w ziemi gdyby nie pasjonaci historii z wykrywaczami. Pora zmienić te durne przepisy, bo wiele takich znalezisk nie ogląda światła przez restrykcyjne przepisy.