Pod koniec lipca br. podczas prac polowych, rolnik z powiatu sulęcińskiego (Lubuskie) dokonał na swoim polu odkrycia zabytków archeologicznych. Artefakty zalegały pod warstwą orną. To przedmioty kultury unietyckiej – poinformował Norbert Burzyński z delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gorzowie Wlkp.
Rolnik przerwał prace związane z usuwaniem kamieni z pola i powiadomił o swoim odkryciu służby konserwatorskie, które jeszcze tego samego dnia przeprowadziły oględziny miejsca znalezienia zabytków.
Ujawniono depozyt składający się z trzech bereł sztyletowych, trzech sztyletów brązowych, siekierki, dłuta i toporka uznając, że są to wyroby kultury unietyckiej (2 300 – 1 600 lat p.n.e.).
Jak zaznaczył Burzyński, występowanie więcej niż jednego berła i sztyletu jest niezwykle rzadkie i świadczy o dużej wartości odkrycia dla dziedzictwa kulturowego.
„Warto podkreślić wzorową postawę znalazcy, który niezwłocznie zawiadomił odpowiednie organy i nie prowadził dalszych czynności mogących doprowadzić do zniszczenia zabytków archeologicznych i warstwy kulturowej” – powiedział Burzyński.
Berła sztyletowe osadzano na drewnianym drzewcu fot. Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków Berła sztyletowe uznawane za oznaki władzy fot. Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków Elementy ozdobne berła fot. Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków Sztylet z epoki brązu fot. Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków Trzy berła, trzy sztylety, siekierka, dłuto i toporek z epoki brązu fot. Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków
W tym roku to kolejne zgłoszenie o znaczącym odkryciu archeologicznym z terenu północnej części woj. lubuskiego. W styczniu w gminie Bogdaniec mieszkaniec tej gminy wraz synem na osuniętej skarpie znaleźli bransoletę z brązu. Gdy znalazcy zauważyli, że przedmiotów jest więcej niezwłocznie zawiadomili o odkryciu urząd konserwatora zabytków.
Podczas przeprowadzonych prac archeologicznych znaleziono depozyt ozdób brązowych i elementy uprzęży końskiej, złożone na potłuczonym naczyniu – to artefakty kultury łużyckiej (1300 – 400 lat p.n.e.).
Naszyjnik z epoki brązu fot. Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków Naszyjnik z epoki brązu fot. Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków Prawdopodobnie elementy uprzęży końskiej fot. Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków Zapinka płytowa z epoki brązu fot. Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków Tarczki z epoki brązu fot. Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków Skarb w całej okazałości fot. Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Łącznie na ten skarb składa się 220 przedmiotów brązowych, w tym z 6 bransolet, 5 naszyjników, czteroczęściowego napierśnika, zapinki płytowej oraz tarczek, kółek, ozdób i przedmiotów brązowych mogących być elementami uprzęży końskiej. Znalezisko posiada duże znaczenie z uwagi na różnorodność i ilość zabytków.
Autor: Marcin Rynkiewicz
Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!
