Armata z Jasła – fotografia z krótką historią (GALERIA)

2
Haubicoarmata z Jasła

Od kilku lat regularnie przypominałem tę historię pisząc również do Muzeum w Dukli, by wreszcie na ekspozycji przy wspomnianej armacie była jakaś wzmianka o jej pochodzeniu… Wkrótce rocznica „wyzwolenia” Jasła – poznajcie więc krótką historię jasielskiej armaty.

Z cyklu kartka z kalendarza. Pomnik który do 1992 roku stał na placu Żwirki i Wigury w Jaśle, a obecnie w muzeum Historycznym w Dukli do którego w czerwcu wspomnianego roku pojechał na renowację i nigdy nie wrócił. Teraz haubicoarmata stanowi tam część ekspozycji II WŚ – bez żadnej wzmianki o jego pochodzeniu.

Upamiętniał on udział czechosłowackich pułków artyleryjskich w wyzwoleniu Jasła 16 stycznia 1945 roku (pułki te wchodziły w skład 1. Czechosłowackiego Korpusu Armijnego). Pułki te po tym zdarzeniu otrzymały nazwę „Pułków Jasielskich”

Pomnik został odsłonięty 17 stycznia 1966 roku, w 21 rocznicę wyzwolenia Jasła spod okupacji hitlerowskiej, jako dar Armii Czechosłowackiej. Na pomniku widniał napis: „Dar Armii Czechosłowackiej, jako symbol braterstwa broni zrodzonego w walce z najeźdźcą hitlerowskim”.

Od początku istnienia do końca lat osiemdziesiątych pod pomnikiem składano kwiaty w kolejne rocznice wyzwolenia Jasła, w Święto Odrodzenia Polski 22 lipca i w Dzień Zwycięstwa, który obchodzono 9 maja. Po zmianie ustroju w Polsce w 1989 roku, pomnik stopniowo niszczał.

Jest to dokładnie radziecka haubicoarmata 152 mm wz. 1937 (MŁ-20), została opracowana w latach 1936-1937. Była jednym z podstawowych dział Armii Czerwonej podczas II wojny światowej. 

Dwa zdjęcia są autorstwa B. Łopieńskiego i pochodzą z kartki pocztowej z końca lat 70-tych. Zdjęcia najświeższe są zrobione w Dukli. Większość Jaślan w tym ja zapewne tęskni za armatą po której nie został nawet ślad.

Najciekawsze jest że gdy pierwszy raz 5 lat temu zwróciłem się z zapytaniem o armatę do Muzeum w Dukli dostałem odpowiedź że nie znali jej wcześniejszej historii i to dlatego nie ma wzmianki o pochodzeniu tego zabytku. Jednak w kolejnych latach gdy do nich pisałem i sam również odwiedziłem to muzeum by zobaczyć czy coś się zmieniło… to zawsze się smutno zawodziłem – armata została pozbawiona swojej historii i pochodzenia. Dziś (12.05.2023) dostałem bardzo dobrą informację od pracownika w/w Muzeum że tabliczka z informacją skąd pochodzi armata jest już przy niej umieszczona! Jak widać czasem warto się dopominać o historię i pamięć 🙂

Bibliografia: W. Szymański, Przez Dolinę Śmierci” i Przełęcz Dukielską, Rzeszów 1984. Wikipedia.org

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!


2 KOMENTARZE

  1. została pozbawiona historii, bo dłuższy czas temu był czas walki z ,,pomnikami komunizmu” i wymieciono więcej podobnych zabytków, artefaktów, pomników itd, itp , aby nie było śladu po wybawicielu/okupancie. Czy słusznie? w historii znajdzie się kilku takich co pisali historię na nowo.

  2. „i przekują miecze na lemiesze a włócznie na sierpy i nikt więcej nie będzie się szkolił w zabijaniu drugiego człowieka”
    To by było na tyle, chrześcijanie! Tfu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.