Archeolodzy odkryli 2 mosty pod zamkiem w Sochaczewie – jeden jest z 1533 roku!

1
Pod zamkiem w Sochaczewie odkryto most z 1533 roku fot. Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą

Sochaczewski zamek, a dokładnie ruiny… są najstarszym takim zachowanym obiektem w mieście. Związany jest on z dziejami Księstwa Mazowieckiego i uchwaleniem „statutów sochaczewskich” w 1377 roku. Co ciekawego udało się odkryć archeologom na jego badanym podzamczu?

Ruiny zamku książąt Mazowieckich od strony podzamcza

W trakcie przeprowadzonych jesienią ubiegłego roku badań wykopaliskowych na sochaczewskim podzamczu obok ogromnej liczby przedmiotów zabytkowych i szczątków zwierzęcych odkryto, przede wszystkim, drewniane relikty mostu (a raczej dwóch mostów funkcjonujących w tym samym miejscu) na małej rzeczce płynącej u podnóża zamku, widocznej jeszcze na planie Sochaczewa z 1896 roku (na planie widać również fragment kanału królewskiego, który się z nią łączył), obecnie skanalizowanej.

W trakcie badań, już na samym ich początku udało nam się zidentyfikować bardzo słabo zachowane pozostałości przeprawy w postaci dwóch pali podporowych i drewnianych desek. Jednakże, w niższych warstwach, odkryliśmy znacznie lepiej zachowane relikty starszego mostu, który wstępnie datowaliśmy na podstawie innych znalezisk na pierwszą połowę XVI wieku.

Próbki drewna, ze słojami rocznymi oddaliśmy do badań profesorowi Tomaszowi Ważnemu z Pracowni Badań Dendrochronologicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na pięć próbek tylko dwie nadawały się do badań dendrochronologicznych – jedna pochodziła z palu podporowego starszego mostu, a druga pochodziła z palu podporowego mostu młodszego.

Pozostałe próbki, ze względu na liczbę słojów mniejszą niż 50 nie zostały poddane badaniu. Okazało się, że pal pochodzący ze starszego mostu pochodził z sosny ściętej w sezonie zimowym 1532/1533 roku (zabytek o nr polowym AM-369, widoczny na zamieszczonych planach). Tak dokładne datowanie było możliwe dzięki zachowaniu się słoja podkorowego oraz posiadaniu przez profesora Tomasza Ważnego chronologii sosny dla Mazowsza. Natomiast pal podporowy z młodszego mostu nie posiadał niestety ostatnich przyrostów, co uniemożliwiło określenie dokładnej daty ścięcia drzewa, jednak wiemy, że nastąpiło ono po 1634 roku (data ostatniego uchwyconego słoja), czyli prawdopodobnie około połowy XVII wieku.

Szkic poglądowy z oznaczonym zabytkiem – palem podporowym, który został poddany badaniom dendrochronologicznym AM-369. fot. Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą

Co najważniejsze przedstawione daty bezwzględne korespondują z innymi wyznacznikami chronologicznymi, m.in. monetami, których w trakcie wykopalisk znaleźliśmy 226 sztuk. Nadmieńmy, że oprócz dużych pali i mniejszych desek, znajdowaliśmy jeszcze mniejsze paliki, sworznie czy kliny, będące również elementami konstrukcyjnymi drewnianego mostu, podobnie zresztą jak niezliczona ilość gwoździ.

Na podstawie datowań dendrochronologicznych można przyjąć, że pierwszy most na tej rzeczce powstał w 1533 roku.

Autor: Mariusz Samborski

EDC czyli Ekwipunek Dźwigany Codziennie… najlepiej mieć sprawdzony i niezawodny! Zapraszamy do zapoznania się z ofertą odzieży, wyposażenia i akcesoriów na naszym sklepie!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.