Antropolodzy z Polski badają wieś w Czechach która za kilka lat zniknie przez kopalnię!

0
Badania wsi w Libkovicach
Badania wsi w Libkovicach fot. materiały prasowe UPWr

Dwieście grobów, w tym z okresu średniowiecza, i cenne zabytki odkryli wrocławscy naukowcy w czasie wykopalisk w czeskich Libkovicach. Badania są prowadzone we wsi, którą za kilka lat zniszczy kopalnia węgla brunatnego.

„Położona w północno-zachodnich Czechach wieś Libkovice jest miejscem unikatowym na skalę światową. Wieś trwała przeszło 800 lat. Dopiero pod koniec XX wieku została rozebrana” – wyjaśnił dr Paweł Konczewski z Zakładu Antropologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Badania realizowane są przez Instytut Ochrony Zabytków Archeologicznych Północno-Zachodnich Czech w Moście i Uniwersytet Zachodnioczeski w Pilznie oraz od 2019 r. przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

W tym roku w badaniach uczestniczyli studenci kierunku biologia człowieka, doktoranci Szkoły Doktorskiej i naukowcy z Zakładu Antropologii. Sektor badawczy wrocławskiej uczelni obejmował relikty średniowiecznego kościoła św. Mikołaja i rozciągające się wokół cmentarzysko, na którym chowano mieszkańców Libkovic, zmarłych od końca XII po połowę XIX wieku.

„Badania cmentarzyska w Libkovicach pozwalają nie tylko rozpoznać kulturę i zwyczaje funeralne dawnych mieszkańców Czech, ale przede wszystkim dostarczają informacji istotnych dla zrozumienia demografii, stanu zdrowia i odżywienia oraz biologii pochowanej tam środkowoeuropejskiej społeczności” – powiedział dr Konczewski.

Dodał, że są one istotne również z tej przyczyny, że rzadko naukowcy mają okazję przyjrzeć się dawnej społeczności wiejskiej, ponieważ większość wykopalisk archeologicznych prowadzi się na cmentarzyskach miejskich.

„A przecież w średniowieczu i okresie wczesnonowożytnym większość Europejczyków nadal mieszkała na wsi. Nadal mało o nich wiemy, bo prawie nie prowadzi się badań cmentarzy wiejskich. Badania mają charakter ratowniczy. Są wykonywane, zanim cmentarzysko pochłonie kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego” – powiedział naukowiec.

Tegoroczne wykopaliska ujawniły przeszło dwieście dalszych grobów. Dostarczyły również zabytków świadczących, że miejsce to było zamieszkiwane w III tysiącleciu przed naszą erą przez pasterskie społeczności kultury pucharów sznurowych, a pod koniec plejstocenu (17-12 tys. lat temu) penetrowane przez ludy zbieracko-łowieckie.(PAP)

Autor: Roman Skiba Zdjęcia: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.