Z cyklu; Niezwykłe zabytki… pochodzący z około XI-XIII wieku wschodniosłowiański amulet myśliwego, podobne od lat znajduje się na terenach dawnej Rusi Kijowskiej – czym tak naprawdę były i do czego służyły?
Tym widniejącym na zdjęciu amuletem pochwalił się Вячеслав, poszukiwacz zza wschodniej granicy. Skompletował go z odkrytych przez siebie elementów, jednak podobne artefakty pojawiały się już wcześniej w całości… nie tylko na wykopaliskach. Nie tak dawno bo 5 lat temu, taki niekompletny amulet został sprzedany przez handlarza ze wschodu na jednym z polskich portali aukcyjnych za ponad 1900 zł.
Czym jest ten niezwykły zabytek? – Podobny amulet znaleziono m.in. przy wykopaliskach w mieście Torzhok Twerze. Zgodnie z jego opracowaniem na amulecie zawieszono zoomorficzny zwierz (prawdopodobnie jest to ryś tzw. lynx) którego ciało zdobią okrągłe ornamenty(nazywane też symbolami solarnymi, które były popularne w średniowieczu jak i wcześniej) dodatkowo na amulecie jest zawieszona łyżka. Z pewnością można stwierdzić że amulet ten należał do myśliwego, zwierzę miało chronić przed „dziką bestią”, a łyżka usposabiać sytość i powodzenie w polowaniu.
Ten odkryty w Twerze amulet (1) również posiadał zawieszone dwa kły(2 to tzw. „szczęka drapieżnika”), który według badaczy pełnił podobną rolę jak zawieszone na nim zwierzę, czyli miał chronić przed „dziką bestią”. Innym popularnym noszonym również przez Słowian w tamtym okresie amuletem (8-11) był tzw. topór Peruna, na których również umieszczano okrągłe ornamenty mające świadczyć o boskiej przynależności. Natomiast amulet (5 i 6) w kształcie kluczy miały ochraniać mienie i spokój miru domowego, również datuje się je na podobny okres jak te należące do myśliwego. Kolejnym widocznym amuletem (3 i 4) jest tzw. miedziany grzebień, który miał świadczyć o czystości i higienie, zdobią go dwie końskie głowy patrzące w przeciwne strony. Został znaleziony nad brzegiem rzeki Desna, 25 km na północ od miasta Nowogród Siewierski.
Typowy Gocki produkt wykonany z brązu.