Złota mucha była w Kemet (Starożytnym Egipcie) swego rodzaju „medalem” za dokonania na polu bitwy. Dlaczego akurat mucha? Prawdopodobnie ze względu na nieustępliwość i upór tego owada. Nie ważne ile razy krowa machnie ogonem czy trzepnie uszami, mucha i tak wróci żeby ją ugryźć.
Te trzy konkretne muchy zostały znalezione przy mumii egipskiej królowej Ahhotep I (1560-1530 rok p.n.e.), córce faraona Senachtenre Tao I z XVII dynastii i królowej Tetiszeri. Ahhotep I (inne formy imienia Ahhotpe lub Ashhotep) była żoną faraona Sekenenre Tao II, oraz matką faraonów Kamose i Ahmose.
Królowa ta miała duży wpływ na wyzwolenie Kemet spod ponad 100 letniej Hyksoskiej okupacji. Uznawana jest za znaczącą postać w historii starożytnego Egiptu. Prawdopodobnie rządziła jako regentka po śmierci swego starszego syna Kamose, na co może wskazywać umieszczenie na bramie świątyni w Buhen jej wizerunku obok wizerunku jej syna Ahmosego oraz tekst steli z Karnaku, wystawionej tam przez Ahmosego. Dwóch jej synów Kamose i Ahmose zostało faraonami.
Sarkofag Ahhotep został odkryty w roku 1859 w nekropolii Dra Abu el-Naga w Tebach.
Na podstawie Wikipedii i wpisu Heru Merenbast.