Saperzy z Kielc przekazali do muzeum w Małogoszczu zabytki odkryte w trakcie pracy

1
Broń i ogniwa gąsienicy przekazane przez Saperów z Kielc do Świętokrzyskiego Muzeum Militariów w Małogoszczu

W środę (1.04.2020) patrol saperski z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach wzbogacił Świętokrzyskie Muzeum Militariów w Małogoszczu o cztery nowe eksponaty, które zostały odkryte w trakcie wykonywanych przez żołnierzy czynności.

W skład tego niecodziennego prezentu podarowanemu przez patrol saperski do muzeum wchodzi:

1. 7 ogniw gąsienicy od Opla Maultiera (Sd.Kfz. 3)
2. Pistolet maszynowy PPSz wz.41
3. Karabin Mauser mod.98b
4. Belgijska kopia brytyjskiego rewolweru Bulldog kal. .38 (niestety bez bębenka)

„Za przekazane eksponaty bardzo dziękuję, jeszcze kilka lat temu trafiłyby do dołu z trotylem – na szczęście czasy się zmieniają. Mimo, że dla wielu jest to tylko wojenny złom, to wolę ten złom, który jest świadkiem burzliwej historii woj. świętokrzyskiego, niż nówkę z fakturą ze sklepu.” – powiedział właściciel muzeum Paweł Grosicki

Z informacji przekazanych przez dowódcę patrolu, st. chor. sztab. Roberta Krasowskiego wiemy, że ogniwa gąsienic zostały podjęte przez saperów przy okazji akcji wydobycia pocisków moździerzowych w miejscowości Sędek.

Natomiast ten niewielki depozyt broni został przypadkowo odkryty w czasie prac wodociągowych w miejscowości Rudki, gdzie spoczywał zawinięty w resztki płaszczy i szmat.

Pistolet maszynowy PPSz wz. 41 fot. Świętokrzyskie Muzeum Militariów w Małogoszczu

Pierwszy do konserwacji poszedł pistolet maszynowy PPSz wzór 1941 – tak prezentuje się po wstępnym oczyszczeniu i rozebraniu na elementy. Wkrótce to samo czeka pozostałe eksponaty, które ostatecznie zasilą ekspozycję Świętokrzyskiego Muzeum Militariów w Małogoszczu.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

1 KOMENTARZ

  1. Skąd wiadomo, że te 7. ogniw pochodzi od Opla Maultiera? Czy znaleziono tam jakieś części tego pojazdu? Jeśli tak, to ciekawi mnie jakie elementy się zachowały i czy też trafiły do Muzeum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.