Jak się okazuje nie tylko niemiecki czy radziecki żołnierz plądrował tereny walczącej europy. W tej „dziedzinie” niczym nie odstawali również amerykańscy sojusznicy zza Atlantyku. Poznajcie historię wyjątkową jednak będącą jedną z wielu podobnych.
W czerwcu 1945 roku władze kościelne w Quedlinburgu poinformowały, że z szybu na obrzeżach miasta zaginęło kilka bardzo cennych przedmiotów, których byli właścicielami. Do szybu przeniesiono je, aby zapewnić im bezpieczeństwo i uchronić przed zniszczeniem w wyniku działań wojennych.
Wśród utraconych przedmiotów znalazły się: średniowieczna Ewangelia Samuela, manuskrypt z 1513 roku z bogato zdobioną okładką, relikwiarze wysadzane klejnotami, w tym jeden należący do samego Henryka I Ptasznika, króla Niemiec (919-936).
Skrytka została wprawdzie odnaleziona przez żołnierzy amerykańskich, ale jak się okazało po kilkudziesięciu latach, kilka przedmiotów wyniósł oficer armii amerykańskiej porucznik Joe T. Meador. Stacjonując w Niemczech pod koniec II Wojny Światowej swobodnie ukradł zabytki i następnie wysłał je do swojego rodzinnego miasta w Teksasie.
Cała sprawa zaczyna się wyjaśniać dopiero w 1987 roku. Wtedy zaginione artefakty zaczęły pojawiać się ponownie kilka lat po śmierci Meadora, na różnych aukcjach. Ostatecznie po różnych procesach sądowych i negocjacjach ze spadkobiercami zmarłego zabytki przywrócono ich prawowitym właścicielom.
Ten krótki artykuł publikuję za inspiracją kolegów z redakcji miesięcznika Odkrywca, których najnowsze wydanie pojawiło się w punktach prasy kilka dni temu. Jaki jest ich komentarz do całej tej sprawy?
Porucznik Meador posiadał wykształcenie, pozwalające mu ocenić wartość przedmiotów, które podobno ze sztolni wyniósł w tobołkach. Dziennikarze dotarli do wspomnień jego kolegów, którym w wąskim gronie pokazywał swoją kolekcję. Sprawa wyszła na jaw, gdy niezwiązani emocjonalnie z przedmiotami potomkowie Meadora zaczęli ją wysprzedawać.
Najpewniej wiele zaginionych dzieł sztuki, w tym polskich, wciąż przebywa w prywatnych zbiorach, ciesząc oko wtajemniczone i wąskie grono zaufanych ludzi.
Przypominamy tę mało znaną sprawę w Polsce z nadzieją, że z biegiem czasu właśnie w ten sposób odzyskamy choćby skromną część naszych strat.
Pewnie dużo w Ameryce jest Polskich zabytkoe skradzionych najpierw przez Niemców a potem Amerykanów
nie trzeba daleko szukać wystarczy pojechac do sztokholmu i zobaczyć w ich muzeum narodowym co wywieźli po potopie. a to nie jest wszystko bo bardzo dużo polskich pamiatek jest po szwedzkich domach !!!!!
Mrcus – mieszasz epoki.
Owszem, Szwedzi wywieźli masę zabytków, ale tak samo wywoziliśmy je my zdobywając inne ziemie, bijąc krzyżaków czy wygrywając bitwy jak np. pod Wiedniem. Taki był ówczesny styl prowadzenia wojen na CAŁYM kontynencie europejskim o ile nie na całym świecie.
Okres II wojny to już jednak inne czasy.
Od początków 19 wieku, po pobiciu Napoleona, trzy ówczesne mocarstwa Rosja, Anglia i Prusy zaczęły tworzyć pierwsze ustalenia i umowy międzynarodowe dotyczące prowadzenia wojen. Początkowo były to umowy nieformalne ale dały początek i tak dochodzimy do roku 1864 i daty powstania Pierwszej Konwencji Genewskiej z sierpnia 1864 która dotyczyła głównie stosunku do jeńców, wymiany informacji o jeńcach, zakazie atakowania personelu sanitarnego i pomagających cywilów, itp. Kolejne wojny tworzyły kolejne konwencje i protokoły dodatkowe.
Na konwencje dotyczące poszanowania zabytków czy dóbr kultury trzeba było jeszcze sporo poczekać o ile pamiętam to, aż do okresu po II wojnie światowej kiedy to powstała Konwencja Haska w 1954 roku.
Znaczy się Sobieski demontował marmurowe kominki rzeźby z Wiednia i okolic i wywoził do Polski? zajrzyj co odkryto w korycie Wisły po ich wizycie Wychodzi ,ze ichniejsze zamki datowane na XVII w to wystrój mają z polski