Poznań. Znaleźli osadę sprzed 2 tys. lat budując trasę pod tramwaje

0
Osada sprzed 2 tys. lat na trasie linii tramwajowej w Poznaniu fot. MOs810 (CC BY-SA 4.,0) via Wikimedia Commons

Pozostałości osady sprzed 2 tysięcy lat i niemal 100 mogił dawnego cmentarza ewangelickiego odkryli archeolodzy, którzy prowadzą badania w parku Kosynierów w Poznaniu. Badania archeologiczne poprzedzają roboty budowlane związane z powstaniem nowej trasy tramwajowej.

„Archeolodzy, którzy rozpoczęli pracę na tym terenie niespełna dwa tygodnie temu, przebadali już ponad połowę zaplanowanego obszaru. W pobliżu skrzyżowania z ul. Naramowickiej z ul. Słowiańską odkryli m.in. fragmenty glinianych naczyń, które – według nich – są pozostałością osady sprzed ponad 2 tysięcy lat” – podkreślił w piątek wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie Grzegorz Bubula.

Jak dodał, na terenie po dawnym cmentarzu ewangelickim, istniejącym tu od 1899 roku do końca II wojny światowej, znaleziono do tej pory także niemal 100 mogił.

„Na tym najprawdopodobniej jeszcze nie koniec” – zaznaczył Bubula. Jak wyjaśnił, odkryte ludzkie szczątki zostaną ponownie pochowane na jednym z poznańskich cmentarzy, zaś znaleziska związane z prastarą osadą trafią do Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie poinformowała, że oprócz prac archeologicznych na terenie przyszłej trasy na Naramowice trwają wyburzenia budynków kolidujących z inwestycją, głównie w rejonie ul. Naramowickiej i Sarmackiej.

„Do połączenia z torowiskiem, którym na przełomie 2021 i 2022 roku pojedzie tramwaj do ul. Błażeja, przygotowana jest już rozbudowana pętla Wilczak. Na początku września wrócił na nią ruch tramwajowy. Powstało tam nowe torowisko z siecią trakcyjną, perony, wiaty przystankowe, elementy małej architektury i systemu informacji miejskiej” – podała spółka.

Górna część parku Kosynierów w Poznaniu for. MOs810 (CC BY-SA 4.0), via Wikimedia Commons

Pierwszy etap budowy trasy tramwajowej na Naramowice przewiduje powstanie nowego układu komunikacyjnego, na które składać się będzie nowe torowisko o długości 3,3 km oraz niemal 7,5 km dróg, łącznie z drogami dojazdowymi i skrzyżowaniami. Najpóźniej wiosną 2022 roku układ ten ma już służyć mieszkańcom Poznania.

Inwestycja jest współfinansowana z dwóch projektów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020: „Poprawa warunków komunikacyjnych w ciągu drogi krajowej nr 92 w Poznaniu” oraz „Budowa trasy tramwajowej od Pętli Wilczak do Naramowic w Poznaniu”. Jej generalnym wykonawcą jest konsorcjum, w którego skład wchodzą: firma Gulermak z Ankary, Mosty Łódź SA i Gulermak Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. 

PAP – Nauka w Polsce, Anna Jowsa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.